Okiem i piórem lokalnych twórców z 'Podziemia' (FOTO)
Stowarzyszenie Centrum Kultury Podziemia jubileusz 5 lat istnienia uczciło wernisażem wystawy pt. "Percepcja lokalna" w Chojnickim Centrum Kultury.
Istnieją i tworzą od 5 lat, ale przede wszystkim wychodzą z podziemia na światło dzienne i prezentują owoc swoich działań. Bo tworzą dla ludzi, nie - do szuflady. Mowa o Stowarzyszeniu Centrum Kultury Podziemia, które wczoraj (28.10.) w Chojnickim Centrum Kultury dla uczczenia okrągłego jubileuszu zorganizowało wernisaż wystawy pt. "Percepcja lokalna".
- Jesteśmy po to, żeby rozszerzać ofertę kulturalną, ale też ją pogłębiać, dawać coś innego, coś czego być może jeszcze nie było, a warto, żeby chojniczanom to przekazać. W ciągu 5 lat mamy za sobą wiele udanych inicjatyw takich jak koncerty, wystawy, działania edukacyjne, bo uczymy przez sztukę. Chcemy, aby było więcej świadomych odbiorców tego, co Chojnice i Chojnickie Centrum Kultury prezentuje - podkreślała prezeska Centrum Kultury Podziemia, Violetta Klugowska. Natomiast kuratorka wystawy, Jarosława Pabich-Szmyt przybliżyła zebranym co dokładnie pod tą "percepcją lokalną" się kryje. - Prezentujemy poezję i malarstwo, a więc dwie dziedziny sztuki, które stosunkowo rzadko są prezentowane w jednej przestrzeni wystawienniczej. Jeżeli chodzi o temat wystawy, to nie tylko nawiązuje on do rzeczywistości, w której my artyści funkcjonujemy, czy do naszych sposobów wyrażania, ale też do doświadczania sztuki przez państwa jako naszych odbiorców. Natomiast motywem przewodnim jest szeroko pojęta natura. Przeważa co prawda pejzaż, ale też prezentujemy portrety, formy organiczne czy metaforyczne, a całość ekspozycji buduje dialog pomiędzy tekstem, a obrazem. Artyści liczą także, że dzięki takim wydarzeniom uda się bardziej zintegrować lokalnych twórców, a ich dzieła prezentować cyklicznie. Były też specjalne podziękowania od stowarzyszenia dla życzliwych osób i instytucji oraz życzenia. - Nie kolejnych 5-ciu, ale 50-ciu lat - życzył artystom wicedyrektor ChCK Grzegorz Szlanga.
Na wystawie swoje dzieła prezentują: Jan Sabiniarz, Janusz Jutrzenka Trzebiatowski, Mirosława Żmich, Michał Leszczyński, Jarosława Pabich-Szmyt, Karolina Gatzke, Violetta Klugowska, Karol Grenzler, Łucja Gocek, Jakub Wawrzyniak, Bernadeta Korzeniewska, Maria Jolanta Kowalska i Janusz Gierszewski, a ich prace można oglądać w Chojnickim Centrum Kultury do 19 listopada.