Koncert kompozytorski Juliana i Henryka Gembalskich
Chojnickie Centrum Kultury zaprasza 21 września na koncert Juliana Gembalskiego, który zagra na fortepianie oraz Henryka Gembalskiego grającego na skrzypcach.
Koncert odbędzie się w ramach 15. edycji Chojnickich Dni Sztuki. Po koncercie odbędzie się także wernisaż jubileuszowej wystawy "Rzeka" Janusza Trzebiatowskiego, który w tym roku obchodzi 70-lecie pracy twórczej. Bezpłatne zaproszenia na koncert można odbierać w kasie Chojnickiego Centrum Kultury.
Koncert odbędzie się o godz. 18:00.
Julian Gembalski (1950) – organista, pianista, kompozytor i improwizator, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył klasę organów Henryka Klaji oraz Wydział Kompozycji i Teorii. Dalsze studia odbywał w Belgii i Francji (Flor Peeters, André Isoir, Michel Chapuis, Jean Saint-Arroman). Występował z koncertami w Europie i USA, nagrał ponad 40 płyt, w tym siedem z sopranistką Elżbietą Grodzką-Łopuszyńską. Obok działalności artystycznej jako organista i pianista oraz kompozytorskiej zajmuje się pracą naukową i dydaktyką. Laureat konkursów improwizacji fortepianowej i organowej w Gdańsku, Nowej Rudzie i Weimarze. Odznaczony przez Papieża Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”. Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i pełni funkcję Kierownika Katedry Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 był Rektorem tej uczelni.
Henryk Gembalski (1957) - skrzypek improwizujący, kompozytor. Aktywny na profesjonalnym rynku muzycznym od 1978 r. Współtwórca i członek ponad 60 zespołów z różnych obszarów muzycznych: jazz, blues, rock, muzyka klasyczna i improwizowana. Zwycięzca międzynarodowych konkursów „Jazz nad Odrą” (Wrocław 1978) i „Złoty Smyczek” (Szczecin – 1984). W latach 90 – tych XX w. związany ze światem teatru: napisał muzykę do 30 przedstawień oraz wystąpił w ponad 350 spektaklach. Twórca muzyki do filmów dokumentalnych i programów TV. Koncertował w prawie całej Europie oraz w Chinach, Rosji, USA, w Algierii. Wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach i Akademii Muzycznej w Łodzi. Uprawia muzykę improwizowaną inspirowaną różnymi gatunkami, łącząc ich elementy w jednorodny i spójny język muzyczny. Interesuje się badaniami nad formą w muzyce improwizowanej, opublikował książkę „Improwizowana forma otwarta – między wolnością a koniecznością”.