Strona główna

Władze gminy Chojnice chcą ograniczyć ruch samochodów na promenadzie w Charzykowach

Władze gminy Chojnice chcą ograniczyć ruch samochodów na promenadzie w Charzykowach

2024-07-10 09:00:00  |  Angelika Ollik fot. arch.

Do absolutnego minimum. W planach jest postawienie szlabanu i częstsze kontrole policji.


Władze gminy Chojnice chcą rozwiązać problem nadmiernego ruchu samochodów na promenadzie w Charzykowach. - Naszym zdaniem ruch można  zmniejszyć co najmniej 10-krotnie - uważa wójt Zbigniew Szczepański. Samorząd do zagadnienia podszedł dwuetapowo - najpierw w Urzędzie Gminy odbyło się spotkanie z udziałem władz gminy, przedsiębiorców, policji i WOPR-u. Następnie rozmowy przeniesiono na grunt podczas wizji lokalnej w Charzykowach.

 

- Mamy kilka wniosków, przede wszystkim tam jest strefa zamieszkania, a to taki obszar, po którym mogą jeździć samochody w określonych okolicznościach, znak zakazu nie dotyczy mieszkańców i dojeżdżających do posesji, tego nie unikniemy. Natomiast jednym z ograniczeń, które niesie strefa zamieszkania jest to, że parkować można tylko w miejscach wyznaczonych i to jest zasadniczy problem na promenadzie w Charzykowach - informuje zastępca wójta Janusz Szczepański. - Strefa zamieszkania jest na odcinku 2,5 km, a w weekend pewnie można wyliczyć 100 samochodów zaparkowanych na poboczach promenady, taki jest problem - dodaje wójt.

 

Samorządowcy mają już jednak kilka pomysłów na rozwiązanie tej kwestii i zarazem poprawę bezpieczeństwa. Jednym z nich jest umiejscowienie szlabanu pomiędzy klubami LKS i ChKŻ. - Tam ma być wjazd tylko celem np. zwodowania łódki czy wtedy kiedy są regaty. Natomiast odpowiadać za to kiedy ten szlaban będzie otwarty i dla kogo będą nasze kluby żeglarskie - zaznacza wicewójt.

 

Z kolei nad częścią promenady w stronę tzw. "Zacisza" wzmożony nadzór mają prowadzić odpowiednie służby. Problem stanowią jednak dwie posesje znajdujące się przy promenadzie, które nie posiadają wjazdu na swój teren. Tu wyjątkowo zostaną wyznaczone miejsca postojowe, ale tylko na rok - jak zaznacza wójt. Na przyszły sezon właściciele muszą już mieć przygotowane wjazdy do swoich nieruchomości. - Czyli na dzisiaj wzdłuż promenady mają prawo stać tylko dwa samochody i WOPR ma trzy swoje miejsca parkingowe - podkreśla włodarz gminy i przestrzega, że w pozostałych przypadkach posypią się mandaty. Ponadto, wzmocniona zostanie zapora przy ul. Jeziornej i pojawi się próg spowalniający. - Myślę, że jakiś owoc tych spotkań jest, zobaczymy jak to wszystko się sprawdzi - dodaje wicewójt.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl