Strona główna

Wiadomo już, jak będzie wyglądać pochówek szczątków ofiar II wojny światowej odnalezionych w Dolinie Śmierci

Wiadomo już, jak będzie wyglądać pochówek szczątków ofiar II wojny światowej odnalezionych w Dolinie Śmierci

2024-06-10 13:30:30  |  Angelika Ollik

Gotowy jest plan uroczystości. Najprawdopodobniej na pogrzebie pojawi się także prezydent Andrzej Duda.

 

Wiadomo już, jak wstępnie będą przebiegać uroczystości pochówku szczątków ofiar II wojny światowej odnalezionych w ostatnich latach w chojnickiej Dolinie Śmierci. Głównym organizatorem wydarzenia zaplanowanego na początek września jest Instytut Pamięci Narodowej.

- W dniu 1 września będą uroczystości w kościele, tam będzie requiem i tutaj trwają przygotowania. To będzie poza ceremoniałem obrządku katolickiego, bo pogrzeb będzie katolicki. Natomiast główne uroczystości będą w poniedziałek, 2 września o godz. 11:00, 110 trumien takich mniejszych o długości metra i 26 dużych trumien dębowych będzie wprowadzonych do Bazyliki, we wszystkich tych trumnach będą szczątki pomordowanych. Uroczysta msza i potem pochówek nastąpi na Cmentarzu Ofiar Zbrodni Hitlerowskich przy pomniku Orła w trzypoziomowym grobie - relacjonuje po rozmowach z IPN-em burmistrz Chojnic Arseniusz Finster.

Koszty pochówku oraz jego oprawy, które szacowane są na ok. 400-500 tys. złotych ma ponieść Instytut Pamięci Narodowej. Chodzi tutaj m.in. o realizację kwatery na cmentarzu, zakup trumien, koszty konduktu pogrzebowego czy umieszczenia telebimów przed kościołem i cmentarzem. Natomiast najprawdopodobniej na wrześniowych uroczystościach pojawi się także prezydent Andrzej Duda. - Jest duże prawdopodobieństwo, sięgające 90% - dodaje burmistrz.

 

Więcej o szczątkach ofiar II wojny światowej odnalezionych w Dolinie Śmierci w Chojnicach -> LINK.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl