Strona główna

Co musi być w testamencie? Podstawy prawa spadkowego

Co musi być w testamencie? Podstawy prawa spadkowego

2024-05-24 23:16:03  |  materiał partnera

Choć coraz więcej osób decyduje się na sporządzenie testamentu notarialnego, nie zawsze jest taka możliwość. Właśnie dlatego warto pamiętać o tym, że testament sporządzony własnoręcznie również ma moc prawną – pod warunkiem, że testator będzie pamiętał o kilku podstawowych zasadach. Warto pamiętać między innymi o tym, co musi być w testamencie.


Podstawy prawa spadkowego – warto skorzystać z pomocy adwokata

Choć w niektórych przypadkach własnoręczne sporządzenie testamentu jest jednym rozwiązaniem, nie warto rezygnować z pomocy prawnika. Doświadczony adwokat odpowie na wszystkie pytania, a także wskaże, o jakich kwestiach formalnych należy pamiętać, aby testament miał moc prawną. Mowa tu między innymi o tym, co musi zawierać testament. Nie każdy bowiem zna podstawy prawa spadkowego, a poszukiwanie informacji w przypadkowych źródłach nie jest dobrym pomysłem – szczególnie w przypadku tak ważnego dokumentu, jak testament.

Co musi zawierać testament własnoręczny?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, testament własnoręczny powinien być sporządzony ręką spadkodawcy, a przy tym musi zawierać datę sporządzenia i czytelny podpis. Wszystkie te elementy są niezbędne do tego, aby dokument został uznany za ważny. Tak naprawdę są to podstawy prawa spadkowego.

Co ciekawe, testament może składać się z zaledwie kilku zdań. Istotne jest jednak to, aby spadkodawca w sposób precyzyjny określił, w jaki sposób ma zostać rozdysponowany jego majątek. Bardzo ważne jest wskazanie spadkobierców, określenie, co dokładnie mają odziedziczyć, a także powołanie wykonawcy testamentu. W przypadku testamentu własnoręcznego można również zdecydować się na wydziedziczenie niektórych spadkobierców, jeśli taka jest wola testatora.

Nie przechowuj testamentu w szufladzie biurka!

Choć kwestia związana z tym, co musi być w testamencie, ma kluczowe znaczenie, równie ważne jest odpowiednie przechowywanie dokumentu. Trzymanie testamentu w biurku czy w innym miejscu w domu nie jest najlepszym rozwiązaniem. O wiele lepszym wyjściem będzie rejestracja w Notarialnym Rejestrze Testamentów. Dzięki temu testament zostanie ujawniony w porę i nie dostanie się on w niepowołane ręce – zarówno przed, jak i po śmierci testatora.

Rejestracja dokumentu nie jest skomplikowana, dlatego nie warto z niej rezygnować. Opcjonalnie można przekazać dokument temu spadkobiercy, w którego interesie leży spełnienie woli testatora.

Prawo spadkowe Gdynia – o czym jeszcze warto pamiętać?

Prawo spadkowe jest stosunkowo skomplikowane, w związku z czym wiele osób ma sporo wątpliwości związanych ze sporządzeniem testamentu. Nie wystarczy bowiem określić, kto ma odziedziczyć majątek. Ważne jest także dopełnienie wymogów formalnych.

Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, co musi zawierać testament. Informacji takich warto poszukać u prawnika w Gdyni, który oferuje pomoc w zakresie prawa spadkowego w Gdyni. Nie tylko odpowie on na pytanie, jakie prawo spadkowe w Gdyni obowiązuje, ale też pomoże w sporządzeniu i odpowiednim przechowywaniu testamentu. Dzięki temu ryzyko, że któremuś ze spadkobierców uda się podważyć testament, będzie znikome.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl