Strona główna

‘Pamiętajmy o bohaterach, dzięki którym odzyskaliśmy wolność’ (FOTO)

‘Pamiętajmy o bohaterach, dzięki którym odzyskaliśmy wolność’ (FOTO)

2024-01-31 12:55:28  |  Angelika Ollik

Pod Bramą Człuchowską odbyły się dzisiaj (31.01.) obchody 104. rocznicy powrotu Chojnic do Macierzy.


Dzisiaj (31.01.) obchodzimy 104. rocznicę powrotu Chojnic do Macierzy. Z tej okazji pod Bramą Człuchowską w obecności pocztów sztandarowych odbyło się uroczyste złożenie kwiatów przez delegacje. Natomiast historyczny moment wkroczenia Wojsk Polskich do miasta przybliżył zebranym wicedyrektor Chojnickiego Centrum Kultury, Grzegorz Szlanga.

- Zbliżała się chwila wykonania Traktatu Wersalskiego i powrót Chojnic do Rzeczypospolitej. W każdej chacie polskiej przygotowano się na przyjęcie Wojska Polskiego, wyszywano chorągwie i emblematy polskie. I nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Delegat Sikorski otrzymał wiadomość, że Wojsko Polskie przybędzie do Chojnic 31 stycznia 1920 roku. Całe miasto było na nogach. O godz. 10:00 oddział Grenzschutz ze śpiewem opuścił miasto Chojnice. Mieszkańcy narodowości niemieckiej żegnali czule wojsko niemieckie i na do widzenia. Zbliżało się południe. Wojska Polskie na czele których znajdował się pułkownik Wrzaliński wkroczyły od strony Szenfeldu. Przed Bramą Człuchowską oddziały zatrzymały się na chwilę, a dowódca i oficerowie oddali salut wojskowy.

Głos zabrali także poseł Aleksander Mrówczyński oraz burmistrz Chojnic, Arseniusz Finster. Jest w Chojnicach wiele historycznych miejsc, ale to jest na pewno szczególne – podkreślał włodarz miasta. – Okupiliśmy wieloma istnieniami tą naszą drogę do wolności, pamiętajmy o tym, pamiętajmy o bohaterach, dzięki którym wolność odzyskaliśmy.

Na płycie Starego Rynku otwarto również wystawę historyczną pn. „Chojnickie drogi do niepodległości", do oglądania której, zachęcał jej współautor, prof. Jacek Knopek. Ta wystawa okraszona została opisem historycznym wspartym o konkretne źródło, a także udokumentowana poprzez zdjęcia, następnie dokumenty i materiały, które mają wartość historyczną i nie wszystkie były do tej chwili publikowane. Stąd też mam nadzieję, że ta wystawa nie tylko zainteresuje, ale także będzie kreowała świadomość i tożsamość oraz podkreślała więzy historyczne, które łączą nas i dzisiejsze Chojnice z przeszłością.

Z kolei o godz. 11:00 w Bazylice Mniejszej odbyła się msza święta w intencji ojczyzny i miasta, a na godz. 16:30 Chojnickie Centrum Kultury zaprasza jeszcze na wernisaż wystawy autorstwa Dominiki Laski pt. "Burmistrzowie i Przewodniczący Rady Miejskiej w Chojnicach w latach 1990-2024".

 

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl