Strona główna

Czym jest ryczałt? Co trzeba o nim wiedzieć?

Czym jest ryczałt? Co trzeba o nim wiedzieć?

2023-05-26 14:27:04  |  materiał zewnętrzny

Ryczałt to prosty system opodatkowania, którego wykorzystanie preferują zwykle osoby prowadzące małe i średnie przedsiębiorstwa. Pozwala zachować większą część przychodów, a także eliminuje konieczność prowadzenia szczegółowej księgowości. Kto może z niego skorzystać, jakie są jego wady i zalety oraz kiedy opłaca się bardziej niż VAT?


Ryczałt, czyli forma opodatkowania – wyjaśnienie

Ryczałt, będący jedną z czterech form opodatkowania, to uproszczony sposób określania wysokości podatku. Polega na pobieraniu opłat na podstawie stałej kwoty lub procentowej stawki, niezależnie od rzeczywistych dochodów osiąganych przez podatnika.

Dzięki wykorzystaniu ryczałtu przedsiębiorca nie musi prowadzić szczegółowej księgowości, bo nie jest zobowiązany do dokładnego wykazywania i dokumentowania swoich przychodów oraz kosztów. Podatek oblicza się na podstawie określonego klucza opodatkowania, będący zależnym m.in. od:

To powoduje, że rozróżnia się kilka wariantów tego systemu np. od przychodów ewidencjonowanych lub od przychodów z działalności rolniczej.

Zalety korzystania z ryczałtu

Ryczałt przede wszystkim upraszcza proces rozliczeń i pozwala uniknąć nieprzewidywalnych fluktuacji podatkowych. Zamiast uiszczać opłaty proporcjonalnie do osiąganych dochodów, przedsiębiorcy decydujący się na to rozwiązanie płacą stałą kwotę, co pozwala im na lepsze planowanie finansów i budżetu.

Oprócz tego ta forma jest korzystna w szczególności dla małych biznesów, które generują niskie przychody. Potrzeba prowadzenia skomplikowanej księgowości bywa w ich przypadku niezwykle kosztowna, a strata nawet niewielkiej części zysków mogłaby stać się powodem do zawieszenia działalności gospodarczej.

Wady ryczałtu

Niestety, istnieją pewne ograniczenia i wymagania dotyczące korzystania z ryczałtu, które powodują, że nie wszystkie rodzaje działalności gospodarczej mogą zostać objęte tym systemem. Wykluczone są np. apteki.

Ponadto jego wysokość ustala się na podstawie szacunków i przeciętnej wartości, co prowadzi do nieprecyzyjnych, a czasami nawet niesprawiedliwych obliczeń podatkowych.

Uproszczone rozliczanie ryczałtu

Przedsiębiorcy, którym prawidłowe obliczenie podatku sprawia trudność, mogą rozliczyć ryczałt za pomocą wygodnego programu do PIT. Jest on całkowicie darmowy i zawiera szczegółowe informacje na temat poprawnego postępowania.

Ryczałt czy VAT – co jest korzystniejsze dla podatnika?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która forma opodatkowania jest korzystniejsza dla podatnika.

Ryczał stanowi rozwiązanie preferowane przez przedsiębiorstwa średniej i małej wielkości oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Dlatego, że zapewnia on prostotę rozliczania, a przy tym eliminuje konieczność prowadzenia rozbudowanej dokumentacji podatkowej i analizowania szczegółowych kosztów.

Jednak firmy generujące duży przychód i zatrudniające wykwalifikowanych księgowych decydują się częściej na system VAT. Głównym powodem tego jest fakt, że mogą ponosić podatek wyłącznie na różnicę między VAT-em należnym a VAT-em naliczonym – wymaga to skomplikowanej, precyzyjnej dokumentacji, na którą nie mogą pozwolić sobie wszyscy.

Kiedy opłaca się stosować ryczałt?

Jeżeli przedsiębiorstwo cechuje się niskimi kosztami prowadzenia i zapewnia stabilne przychody, to ryczał stanowi prostsze i bardziej przewidywalne rozwiązanie, które umożliwia lepsze, skuteczniejsze planowanie nad finansami. Natomiast w przypadku, w którym rodzaj działalności powoduje duże koszty, większe korzyści przyniesie możliwość odliczania VAT.

Wolne zawody a ryczałt

Rozliczać się za pomocą ryczałtu (stawka 17%) mogą osoby wykonujące zawody wolne, czyli np. lekarze, prawnicy, adwokaci, architekci i doradcy finansowi. Szczegółowy wykaz uwzględnianych profesji znajduje się w art. 4 ust. 1 pkt 11 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Kto nie może opodatkować swoich dochodów ryczałtem?

Informacja o tym, które podmioty nie mogą skorzystać z ryczałtu, znajduje się w art. 8. ust 1. pkt 3 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Lista wzmiankuje m.in. o aptekach, sklepach prowadzących handel akcesoriami i częściami do pojazdów mechanicznych oraz działalności zajmujących się zakupem i sprzedażą wartości dewizowych.

Stawki ryczałtu

Kwotę podatku wynikającą z ryczałtu uzależnia się od stawki uwarunkowanej charakterem i rodzajem działalności gospodarczej. Wyraża się ją procentowo. W dodatku różni się w zależności od metody osiągania przychodów. Przykładowo:

Jak wybrać odpowiednią stawkę w przypadku, gdy przedsiębiorca nie ma wystarczającej pewności na temat sposobu pozyskiwania środków finansowych? Do zalecanych metod zalicza się skorzystanie z usług doradcy finansowego. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której podatnik dobierze błędną formę, przez co mógłby ponieść w przyszłości konsekwencje (naliczenie znacznie wyższej stawki przez urząd skarbowy).

Podsumowując, ryczał to system opodatkowania, który przedsiębiorcy mogą wykorzystać do prostego określania wysokości należnego do zapłaty podatku. Aby sprawnie go wykorzystywać, należy zdobyć wiedzę na temat tego, dla kogo jest przeznaczony, a przy tym, jakie zapewnia korzyści, na czym polegają jego wady, kiedy opłaca się go stosować i jakie są jego stawki. Proces rozliczania ryczałtu da się usprawnić za pomocą specjalistycznych programów komputerowych.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl