Strona główna

Dlaczego przedłużanie recepty na leki stałe jest ważne? Skutki braku leczenia

Dlaczego przedłużanie recepty na leki stałe jest ważne? Skutki braku leczenia

2023-05-23 13:36:20  | 

Co piąta osoba w wieku 30-44 lat boryka się z chorobą przewlekłą, a co trzecia w grupie wiekowej 45-59 lat. Choroby te stanowią główną przyczynę śmiertelności na świecie. Dlatego dbanie o przedłużenie leków stałych jest istotne. W dzisiejszych czasach e-recepta na stałe leki bardzo ułatwia sprawę.


Leki stałe – dlaczego są ważne?

Najczęstsze choroby przewlekłe w dzisiejszym świecie to choroby tarczycy, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, nowotwory, depresje, nadciśnienie tętnicze i choroby neurologiczne. Przyjmowanie odpowiednio dobranych leków spowalnia rozwój choroby, eliminuje niechciane objawy, a nawet ratuje życie. Samodzielne ich odstawienie może skutkować gwałtownym nawrotem objawów,  czasem nawet o większym  nasileniu. Przykładowo zaprzestanie leczenia niedoczynności tarczycy może skutkować tzw. śpiączką hipometaboliczną, jak również gwałtownym pogorszeniem stanu psychicznego. Z kolei w przypadku RZS lekami można doprowadzić do remisji choroby, podczas gdy odstawienie leków  może skutkować całkowitym zniszczeniem stawów lub atakiem na inne narządy, takie jak płuca, serce czy nerki. Z tego względu nieleczone RZS może prowadzić nawet do śmierci. Czy przedłużenie leków stałych jest trudne?

E-recepta na leki stałe – jakie ma zalety?

Utrzymywanie kontaktu z lekarzem specjalistą lub lekarzem rodzinnym uprawnionym do wystawiania recept na kontynuację leczenia jest istotne. Co jakiś czas poza receptą lekarz wystawia skierowanie na wykonanie badań, które ocenią postęp choroby i ewentualnie będą podstawą do modyfikacji leczenia. Sami musimy kontrolować ilość posiadanych w domu zapasów leków. Zdarza się jednak, że w toku codziennych zajęć i rutyn zapomnimy o kolejnej recepcie. Wtedy rozwiązaniem jest e-recepta na leki stałe. Taka wersja recepty w ostatnich latach na stałe zagościła w naszej codzienności. Dzięki temu zaoszczędzamy czas oraz redukujemy kolejki ustawiające się pod gabinetami lekarskimi. Ten sposób pozwala na znacznie szybsze uzyskanie recepty, co jest szczególnie ważne właśnie dla tych zapominalskich. Jak wygląda przedłużenie leków stałych poprzez e-receptę?

Na czym polega działanie e-recepty?

Zdalny kontakt z lekarzem w wielu przypadkach jest wygodny, a przy tym bezpieczny. Dotyczy to między innymi sytuacji, kiedy potrzebujemy przedłużyć ustawione już wcześniej leczenie. Nie musimy wówczas umawiać się na bezpośrednią wizytę lekarską, a wystarczy konsultacja lekarska online, a czasem nawet telefoniczne ustalenie z lekarzem wypisanie recepty. E-receptę otrzymujemy nie w postaci papierowej, ale w wersji elektronicznej. Oznacza to, że na nasz numer telefonu lekarz wysyła specjalny czterocyfrowy kod. Ten kod wraz z numerem pesel będzie potrzebny w aptece do realizacji recepty.

E-recepta na leki stałe to wygodna i bezpieczna forma podtrzymywania leczenia chorób przewlekłych. Nie należy jednak zapominać o regularnych badaniach i wizytach u lekarza specjalisty przynajmniej raz na rok, a czasem raz na pół roku. Odstawianie leków zawsze powinno przebiegać wedle zaleceń lekarza.

Więcej informacji: https://onlinerecepta.pl/product/przedluzenie-lekow-stalych/.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl