Strona główna

W Chojnicach upamiętniono cmentarze żydowskie (FOTO)

W Chojnicach upamiętniono cmentarze żydowskie (FOTO)

2023-05-22 15:50:17  |  Angelika Ollik

- Dla nas, dla wyznawców judaizmu, cmentarz jest rzeczą świętą, nienaruszalną, aż po kres dni, więc chciałbym bardzo podziękować za upamiętnienie, za pamięć o żydach chojnickich i o tym miejscu, gdzie oni spoczywają dzisiaj - mówił wiceprzewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, Michał Rucki.

Dzisiaj (22.05.) w południe, przy rondzie im. Rotmistrza Witolda Pileckiego (tzw. „biszkoptowym”), z inicjatywy Marcina Wozikowskiego upamiętniono cmentarze żydowskie. Dwa symboliczne kamienie, w dwóch lokalizacjach – jeden przy ul. Kilińskiego, drugi przy zbiegu ul. Zielonej i ul. A. Mickiewicza. A na nich dwie symboliczne tabliczki o treści „W tym miejscu znajduje się cmentarz żydowski”.

Wiceprzewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, Michał Rucki odczytał Psalm Dawida zarówno w języku polskim jak i hebrajskim, a także dziękował za gest upamiętniający chojnickich Żydów. – Cmentarze są w judaizmie bardzo ważne. Synagogi mogą istnieć, mogą być zburzone, może śladu po nich nie być. Cmentarze, po których też czasami śladu nie ma, tak jak tutaj w tym miejscu, cmentarze są wieczne. Dla nas, dla wyznawców judaizmu, cmentarz jest rzeczą świętą, nienaruszalną, aż po kres dni, więc chciałbym bardzo podziękować za upamiętnienie, za pamięć o żydach chojnickich i o tym miejscu, gdzie oni spoczywają dzisiaj.

- W historii naszego miasta społeczność żydowska datowana jest od połowy XVII wieku, natomiast pierwsza wzmianka pochodzi z 1793 roku – przypomniał podczas dzisiejszych uroczystości burmistrz Arseniusz Finster. Największa ilość mieszkańców tej społeczności przypadła na rok 1885, bowiem wtedy ich liczba stanowiła 563 osoby. – Możemy domniemywać, że gdyby nie wojna, Żydzi wciąż żyliby w Chojnicach – mówił włodarz.

Natomiast wicedyrektorka II Liceum Ogólnokształcącego, Hanna Szypryt-Nowicka zabrała głos w imieniu inicjatorów oznakowania cmentarzy. – Wiemy, że niewiele o nich wiemy, ale tak sobie myślę, że może to i lepiej, że nie ma tej społeczności na kartach wielkiej historii, tej chojnickiej społeczności, bo te karty odnotowują zazwyczaj zdarzenia ponure, a brak wzmianek pozwala mieć nadzieję, że nic tak ponurego się tu nie wydarzyło.


Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl