Strona główna

Bezpłatna kolonoskopia na Pomorzu

Bezpłatna kolonoskopia na Pomorzu

2023-05-19 08:41:05  |  Monika Kierat, Rzecznik Prasowy NFZ, fot. pexels.com

Z badań przesiewowych w kierunku wykrywania raka jelita grubego finansowanych przez NFZ, można skorzystać m.in. w placówkach w Bytowie, Kościerzynie, Człuchowie czy w Chojnicach.


W grudniu ubiegłego roku ruszył na Pomorzu finansowany przez NFZ program badań przesiewowych w kierunku wykrywania raka jelita grubego.  Bezpłatną profilaktyczną kolonoskopię oferuje aktualnie w naszym województwie 18 placówek. Niestety zainteresowanie programem w naszym regionie, jak wynika z danych statystycznych, jest jednak wciąż niewielkie. A na nowotwór jelita grubego zapada w Polsce  rocznie około 18 tysięcy osób. Jest to trzeci w kolejności najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn.

Eksperci podkreślają, że nowotwór jelita grubego jest niezwykle podstępny. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego badania przesiewowe umożliwiające wczesne wykrycie choroby są bardzo ważne.

Pomorski NFZ zachęca więc do korzystania z bezpłatnych badań przesiewowych wszystkie osoby w wieku od 50 do 65 lat, które w ciągu ostatnich 10 lat nie korzystały z kolonoskopii i u których nie występują objawy  mogące świadczyć o nowotworze jelita grubego. Z programu mogą skorzystać także osoby młodsze, w wieku od 40 do 49 lat, u których w najbliższej rodzinie rozpoznano przypadek nowotworu jelita grubego.

Na badanie, które trwa od 15 do 40 minut, nie jest potrzebne  skierowanie, a jego wykonanie jest możliwe również w znieczuleniu. Przed wykonaniem kolonoskopii ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta, dlatego konieczny jest wcześniejszy kontakt  z wybraną placówką w celu uzyskania informacji jakie czynności należy wykonać przed badaniem.

Listę wszystkich placówek realizujących na Pomorzu program badań przesiewowych znaleźć można również na stronie pomorskiego NFZ klikając na zakładkę „Aktualności dla  pacjentów”.

Bytów - Szpital Powiatu Bytowskiego Sp. zo.o., tel. 59 82 28 716

Człuchów - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Człuchowie, tel. 59 83 42 427

Chojnice - Szpital Specjalistyczny im. J.K.Łukowicza w Chojnicach, tel. 52 39 56 644

Kościerzyna - Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o., tel. 58 686 00 47

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl