Strona główna

Pracowników chojnickiego szpitala do codziennej pracy najbardziej motywuje ‘atmosfera’

Pracowników chojnickiego szpitala do codziennej pracy najbardziej motywuje ‘atmosfera’

2023-04-11 11:29:12  |  Angelika Ollik fot. archiwum

Tak wynika z badań przeprowadzonych wśród personelu placówki. Pracownicy ocenili także poziom wynagrodzenia oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.


Pod koniec marca w Szpitalu Specjalistycznym w Chojnicach odbyło się posiedzenie Rady Społecznej w nowym składzie, który obecnie reprezentują: Mirosława Dalecka, Damian Pilacki, Piotr Stanke, Przemysław Biesek-Talewski, Mariola Rodzeń, Barbara Rydyger, Aleksandra Stasińska oraz Stanisław Skaja na czele z wicestarostą chojnickim Markiem Szczepańskim. Jednym z tematów poruszanych podczas obrad była przeprowadzona w placówce ankieta dotycząca satysfakcji pracowników, ponieważ zgodnie z zasadami akredytacyjnymi, szpital zobligowany jest do robienia takiego badania przynajmniej raz w roku.

Ostatnie badanie miało miejsce na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku, kiedy to do pracowników trafiło 1100 anonimowych ankiet, lecz odpowiedzi na zadane w nich pytania zdecydowało się udzielić zaledwie 391 osób. W formularzach pytano m.in. o stabilność zatrudnienia, warunki pracy na stanowisku, czy czynniki motywujące do pracy i z danych, które przedstawiła Kierowniczka Działu Jakości i Kontraktowania chojnickiego szpitala, Karolina Wołk wynika, że to nie pieniądze są dla personelu najważniejsze. W odpowiedziach udzielonych na ostatnie pytanie najwyżej oceniona została „atmosfera” w pracy (197 odpowiedzi), następnie „wykonywanie ciekawej pracy” (162 odpowiedzi) i dopiero na trzecim miejscu znalazło się „wynagrodzenie” (138 odpowiedzi). Tuż za podium natomiast uplasowały się takie czynniki  jak: forma i czas zatrudnienia (127), możliwość rozwoju zawodowego (69), zajmowane stanowisko (65), prestiż wykonywanego zawodu (60), przestrzeganie praw pracownika (24), obawa o zwolnienie (19) oraz inne (9).

W ankiecie zbadano również ocenę poziomu wynagrodzenia na zajmowanym stanowisku i tutaj z kolei większość ankietowanych oceniła je jako „dobry” (210),  a 127 osób uznało je za „przeciętny”. Na „bardzo dobry” oceniło je 39 osób, a 13 pracowników wskazało na „zły”. Jeżeli chodzi o samą satysfakcję z wykonywanej pracy zawodowej, to najwięcej odpowiedzi padło na poziom „średni” (214).

Mirosławę Dalecką zaniepokoił niski odsetek osób biorących udział w badaniu, ponieważ jak wskazała w 2021 roku na 800 pracowników w ankietach uczestniczyło około 500. - Docierały do mnie informacje, że niektórzy nie mieli pojęcia, że takie ankiety się odbywają w szpitalu. Jak państwo docierają do pracowników, bo podaliście państwo, że na ponad tysiąc pracowników tylko ponad 300 brało udział w ankiecie - dopytywała radna powiatowa.

- Ankiety do pracowników etatowych wysyłane są drogą mailową. Pracownicy kontraktowi otrzymywali ankiety w momencie kiedy zdawali rachunki za udzielanie świadczeń. Ankieta jest ogólnodostępna. Jeżeli ktoś z pracowników, jeżeli ktoś z pracowników nie otrzymał ankiety bądź też nie miał skąd jej wziąć mógł zgłosić się do mojego działu i taką ankietę otrzymać – tłumaczyła Karolina Wołk.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl