Strona główna

Czwartkowe spotkania z przyrodą  pt. 'Czy polskim lasom grozi zagłada?'

Czwartkowe spotkania z przyrodą pt. 'Czy polskim lasom grozi zagłada?'

2023-02-21 13:25:13  |  Park Narodowy Bory Tucholskie

Park Narodowy „Bory Tucholskie” serdecznie zaprasza na pierwszy w tym roku wykład z cyklu Czwartkowe spotkania z przyrodą pt. „Czy polskim lasom grozi zagłada?”.


Spotykamy się w czwartek 23 lutego br. o godz. 18:00 w Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Chocińskim Młynie (Chociński Młyn 5). Wykład poprowadzi Pan prof. dr hab. inż. Andrzej M. Jagodziński z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku.

Ekosystemy leśne są układami ekologicznymi o wyjątkowej złożoności, a ich wielopłaszczyznowe znaczenie jest powszechnie znane i doceniane. Choć nasza wiedza na temat złożoności lasów ciągle rośnie, to wciąż jednak zadajemy sobie nowe pytania. Jedną z kwestii, która współcześnie nurtuje naukowców badających lasy, jest ich trwałość w obliczu postępujących zmian klimatycznych. W dobie antropocenu na lasy negatywnie wpływa jednak wiele czynników, nie tylko zmiana klimatu. Zagrożenia te wpływają na stan lasów, a w konsekwencji także prowadzą do redukcji, a nawet utraty, wielu usług ekosystemowych, które one pełnią. Trwałość lasu, rozumiana jako niezakłócona i ciągła jego zdolność do spełniania różnorodnych funkcji, w oczach wielu naukowców wydaje się być współcześnie zagrożona. Kluczowym negatywnym skutkiem globalnej zmiany klimatu, która może zagrozić trwałości ekosystemów leśnych, jest osłabienie kondycji drzew i drzewostanów. W jaki sposób możemy złagodzić te negatywne skutki? Jak możemy stawić czoła rosnącemu ryzyku szkód w lasach powodowanych przez człowieka, a skutkujących masowym obumieraniem drzew, całych drzewostanów oraz zamieraniem lasów? W jaki sposób skutecznie chronić złożoność procesów ekologicznych w ekosystemach leśnych? Odpowiedzi na te pytania nie są proste, istnieje jednak wiele rozwiązań, których wdrożenie może przyczynić się do ochrony zasobów leśnych, od których zależy także dobrobyt człowieka.

Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenie uczestnictwa do dnia 22 lutego br. na adres e-mail: b.grabowska@pnbt.com.pl lub tel. 52 33 55 127. Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.

Dla uczestników wykładu przyjeżdzających z Chojnic Park Narodowy „Bory Tucholskie” zapewnia bezpłatny transport. Odjazd z przystanku przy sklepie Kaufland od strony ul. Obrońców Chojnic o godz. 17:15. Planowany powrót ok. godz. 20:30. Ilość miejsc w autokarze ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Informujemy, iż podczas wykładu będzie prowadzona fotorelacja w celu informowania o wydarzeniu na stronie internetowej Parku oraz Facebooku. Wszystkich uczestników prosimy o zapoznanie się z klauzulą informacyjną dotyczącą przetwarzanie danych osobowych znajdującą się na naszej stronie www.pnbt.com.pl.

Link do wydarzenia - TUTAJ.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl