Strona główna

Chojnicka prasa międzywojenna zostanie zdigitalizowana

Chojnicka prasa międzywojenna zostanie zdigitalizowana

2023-01-17 11:24:42  |  Angelika Ollik fot. arch.

Powiat chojnicki na ten cel przekazał dotację w wysokości 25 tys. złotych.


Już w maju ubiegłego roku radny powiatowy Jacek Klajna zwracał uwagę na ulotność prasy codziennej, zwłaszcza tej papierowej i zwrócił się z interpelacją do starosty chojnickiego Marka Szczepańskiego o przekazanie dotacji celowej na zdigitalizowanie zbiorów chojnickiego muzeum. Dokładniej, temu procesowi miałaby zostać poddana międzywojenna prasa chojnicka ukazująca się w latach 1920-1939, tj. „Dziennik Chojnicki” i „Dziennik Pomorski”.

- Dziennik Chojnicki, codzienne pismo polsko-katolickie połączone z „Orędownikiem Powiatowym Starostwa Chojnickiego” wychodził w drukarni Juliusza Schreibera w latach 1921- 1939. Gazeta jest bezcennym źródłem informacji o narodzinach polskości na terenie miasta i powiatu chojnickiego po 148 latach zaboru pruskiego. Gazeta ukazywała się sześć razy w tygodniu i zawiera: obwieszczenia i ogłoszenia samorządu miejskiego i powiatowego, informacje o ekonomii i życiu gospodarczym (w tym o repolonizacji firm i przedsiębiorstw), organizowanych wydarzeniach sportowych i kulturalnych oraz o  życiu społecznym stowarzyszeń i organizacji, powstających „polskich” Chojnic – przedstawiał radny. Jednak mimo kilkutysięcznego nakładu w jakim gazeta wydawana była przed stu laty, do dzisiaj zachował się w całości tylko jeden komplet.

Apel radnego Klajny o zachowanie dziedzictwa historycznego i kulturowego powiatu chojnickiego dla przyszłych pokoleń trafił na podatny grunt i w tym roku Rada Powiatu przekazała dotację w wysokości 25 tys. złotych dla Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach na rzecz m.in. cyfryzacji tych właśnie zbiorów. – One znajdują się w Toruniu i chcemy je zdigitalizować i udostępnić szerszej publiczności te zbiory – mówił starosta Szczepański. Proces ma przebiegać etapami i trwać przez okres trzech lat, a kolejne środki zostaną na ten cel przekazane zarówno przez powiat jak i miasto Chojnice.

Interpelacja radnego Jacka Klajny

Odpowiedź starosty chojnickiego

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl