Niezdolność do pracy – czym jest i z czego wynika?
Na co dzień trudno myśleć o tym, co by się stało w przypadku utraty możliwości wykonywania pracy. Jednak na skutek poważnych chorób może wystąpić niezdolność, a w konsekwencji problem z płynnością finansową. Warto zastanowić się, jakie rozwiązania mogą wtedy pomóc. Dowiedz się, czym jest niezdolność do pracy i jakie ubezpieczenie ochroni w przypadku jej wystąpienia.
Niezdolność do pracy – co to?
Utracenie zdolności do pracy to poważny problem, który może spowodować trudność w utrzymaniu dotychczasowego standardu życia. Niezdolność jest orzekana przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród podstaw do stwierdzenia jej można wymienić:
-
częściową lub całkowitą niezdolność do wykonywania obowiązków zawodowych – nawet po przekwalifikowaniu,
-
rokowania nieuwzględniające poprawę stanu zdrowia w najbliższy czasie.
Niezdolność do pracy może być orzeczona na okres nie dłuższy niż 5 lat. Warto także wiedzieć, że w przypadku osób zatrudnionych długość zwolnienia lekarskiego wynosi jedynie 182 dni, a gdy stan zdrowia nie rokuje na poprawę, ZUS może przyznać rentę. Należy jednak pamiętać, że jej wysokość jest uzależniona od stopnia niezdolności:
-
częściowa – obecnie minimalna wysokość świadczenia wynosi 1003,83 zł brutto,
-
pełna – kwota renty to nie mniej niż 1338,44 zł brutto w 2022 roku.
Łatwo zatem można zauważyć, że świadczenie ZUS z tytułu niezdolności do pracy nie zawsze będzie wystarczające do pokrycia wydatków związanych z utrzymaniem się oraz rekonwalescencją.
Ubezpieczenie na życie a niezdolność do pracy
Warto wiedzieć, że można zdecydować się na taką polisę na życie, która będzie wsparciem finansowym w przypadku wystąpienia niezdolności do pracy. Podstawowe ubezpieczenie zakłada wypłatę świadczenia tylko w przypadku śmierci, jednak możesz rozszerzyć zakres ochrony o:
-
niezdolność do pracy,
-
poważne zachorowanie,
-
uszczerbek na zdrowiu,
-
zdiagnozowanie nowotworu,
-
operację.
Zatem zanim zdecydujesz się na wykupienie polisy, sprawdź dokładne ogólne warunki ubezpieczenia oraz to, jakie zdarzenia wchodzą w zakres ochrony. Dzięki temu możesz tak dopasować ofertę, aby w razie wystąpienia niezdolności do pracy uzyskać dodatkowe świadczenia. Odpowiednio dopasowane ubezpieczenie może pomóc poprzez:
-
wypłatę świadczenia – jego wysokość jest ustalana indywidualnie przed zakupem polisy i zazwyczaj jest zależna od kwoty sumy ubezpieczenia,
-
organizację rehabilitacji,
-
możliwość skorzystania z wizyt domowych lekarza lub pielęgniarki,
-
zapewnienie transportu medycznego i dostawy leków.
Zatem dobra polisa na życie nie tylko zapewni dodatkowe środki finansowe, ale również wspomoże w uzyskaniu opieki medycznej.
Jak znaleźć polisę na życie uwzględniającą niezdolność do pracy?
Łatwo znajdziesz odpowiednie ubezpieczenie na życie na rankomat.pl. Wystarczy w tym celu skorzystać z internetowego kalkulatora, za pomocą którego sam określisz jaki zakres polisy Cię interesuje. Wprowadzenie danych trwa tylko kilka minut, a dzięki temu otrzymasz zestawienie ofert uwzględniających Twoje wymagania. Zgłosi się również do Ciebie konsultant, który pomoże w przypadku wątpliwości co do zakresu danej polisy oraz umożliwi zdalne wykupienie ubezpieczenia.