Strona główna

Niezdolność do pracy – czym jest i z czego wynika?

Niezdolność do pracy – czym jest i z czego wynika?

2022-09-10 10:01:59  | 

Na co dzień trudno myśleć o tym, co by się stało w przypadku utraty możliwości wykonywania pracy. Jednak na skutek poważnych chorób może wystąpić niezdolność, a w konsekwencji problem z płynnością finansową. Warto zastanowić się, jakie rozwiązania mogą wtedy pomóc. Dowiedz się, czym jest niezdolność do pracy i jakie ubezpieczenie ochroni w przypadku jej wystąpienia.


Niezdolność do pracy – co to?

Utracenie zdolności do pracy to poważny problem, który może spowodować trudność w utrzymaniu dotychczasowego standardu życia. Niezdolność jest orzekana przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród podstaw do stwierdzenia jej można wymienić:

Niezdolność do pracy może być orzeczona na okres nie dłuższy niż 5 lat. Warto także wiedzieć, że w przypadku osób zatrudnionych długość zwolnienia lekarskiego wynosi jedynie 182 dni, a gdy stan zdrowia nie rokuje na poprawę, ZUS może przyznać rentę. Należy jednak pamiętać, że jej wysokość jest uzależniona od stopnia niezdolności:

Łatwo zatem można zauważyć, że świadczenie ZUS z tytułu niezdolności do pracy nie zawsze będzie wystarczające do pokrycia wydatków związanych z utrzymaniem się oraz rekonwalescencją.

Ubezpieczenie na życie a niezdolność do pracy

Warto wiedzieć, że można zdecydować się na taką polisę na życie, która będzie wsparciem finansowym w przypadku wystąpienia niezdolności do pracy. Podstawowe ubezpieczenie zakłada wypłatę świadczenia tylko w przypadku śmierci, jednak możesz rozszerzyć zakres ochrony o:

Zatem zanim zdecydujesz się na wykupienie polisy, sprawdź dokładne ogólne warunki ubezpieczenia oraz to, jakie zdarzenia wchodzą w zakres ochrony. Dzięki temu możesz tak dopasować ofertę, aby w razie wystąpienia niezdolności do pracy uzyskać dodatkowe świadczenia. Odpowiednio dopasowane ubezpieczenie może pomóc poprzez:

Zatem dobra polisa na życie nie tylko zapewni dodatkowe środki finansowe, ale również wspomoże w uzyskaniu opieki medycznej.

Jak znaleźć polisę na życie uwzględniającą niezdolność do pracy?

Łatwo znajdziesz odpowiednie ubezpieczenie na życie na rankomat.pl. Wystarczy w tym celu skorzystać z internetowego kalkulatora, za pomocą którego sam określisz jaki zakres polisy Cię interesuje. Wprowadzenie danych trwa tylko kilka minut, a dzięki temu otrzymasz zestawienie ofert uwzględniających Twoje wymagania. Zgłosi się również do Ciebie konsultant, który pomoże w przypadku wątpliwości co do zakresu danej polisy oraz umożliwi zdalne wykupienie ubezpieczenia.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl