Strona główna

Jak sprawdzić stan techniczny pojazdu przed jego zakupem?

Jak sprawdzić stan techniczny pojazdu przed jego zakupem?

2022-06-30 10:22:13  | 

Decydując się na zakup samochodu, stajemy przed wieloma pytaniami, na które musimy sobie odpowiedzieć. Tym bardziej, jeśli nie zajmujemy się motoryzacją na co dzień i nabycie nowego pojazdu jest dla nas wyjątkowym wydarzeniem. Od tego, jak podejdziemy do tematu, zależy często to, czy nasz wybór okaże się dobry. Jak więc sprawdzić auto przed jego zakupem, aby uniknąć niepotrzebnych problemów? Jak sprawdzić stan techniczny pojazdu przed jego zakupem?


Nabycie pojazdu, szczególnie używanego, to poważna sprawa, z którą wiążą się określone konsekwencje. To dlatego trzeba podejść do tej kwestii odpowiedzialnie i w ramach możliwości sprawdzić, jak najwięcej elementów. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim dokładne zweryfikowanie stanu technicznego pojazdu, w tym przede wszystkim tego, czy posiada ono jakiekolwiek usterki, które mogą wpłynąć na możliwość korzystania z auta. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z uczciwą ofertą i pojazdem na miarę naszych oczekiwań.

Stan techniczny pojazdu – jak podejść do tematu?

Niezależnie od tego, jaka marka i jaki model samochodu nas interesuje, za każdym razem trzeba zachować czujność i postępować w niemal ten sam sposób. Tym bardziej, jeśli zależy nam na zakupie pojazdu używanego w atrakcyjnej cenie. Tego typu oferty, dotyczące np. takich aut z wyższej półki jak choćby Dodge Charger, BMW X5 czy Volvo XC90, należy dokładnie prześledzić i zwrócić uwagę na każdy detal. Im więcej informacji znajdziemy w ofercie, tym lepiej, a jeśli mamy dodatkowe pytania, warto skontaktować się bezpośrednio ze sprzedającym. Uczciwy właściciel rozwieje wszelkie wątpliwości i wyjaśni każdy aspekt techniczny pojazdu, co zwiększa wiarygodność całej oferty. Stan techniczny pojazdu najlepiej sprawdzić osobiście, przede wszystkim zaglądając pod maskę oraz pod samochód w poszukiwaniu jakichkolwiek wycieków czy śladów awarii. Kluczowe jest też potwierdzenie dokładnego przebiegu pojazdu.

Co powinno zwrócić naszą uwagę?

Naszą uwagę powinny zwrócić zarówno zbyt mocne ślady użytkowania, zniszczone uszczelki, zacieki i wiele innych elementów, które mogą świadczyć o jakichkolwiek usterkach. Poszukajmy także różnego typu śladów, które mogą świadczyć o naprawach powypadkowych, takich jak choćby różnicy w kolorze lakieru na poszczególnych częściach. Przyjrzyjmy się ponadto temu, w jakim stanie są opony. Kupując używany samochód musimy mieć świadomość tego, że zawsze konieczne jest poniesienie wstępnych kosztów związanych z tak podstawowymi kwestiami jak wymiana oleju w silniku czy rozrządu. Najważniejsze jest tutaj to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia większych wydatków, które często mogą przekroczyć nawet cenę samego pojazdu. Najlepiej podzielić swój budżet na część, którą jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup auta, a także środki, za które dokonamy później wszelkich napraw.

Jak sprawdzić używany samochód?

Oprócz kwestii czysto technicznych, ogromne znaczenie ma stan prawny pojazdu. W przypadku używanych samochodów należy sprawdzić numer VIN na nadwoziu oraz dołączonych dokumentach, kartę pojazdu i polisę OC (przede wszystkim jej ważność oraz to, kiedy została wykupiona), a także przejrzeć kartę oraz dowód rejestracyjny w poszukiwaniu potencjalnych wpisów dotyczących leasingu, kredytu czy zastawu. Należy ponadto zweryfikować tożsamość właściciela i potwierdzić to, że samochód naprawdę należy do niego. Można sięgnąć w tym celu po fakturę zakupu lub umowę sprzedaży zawartą z poprzednim właścicielem. Jak więc widzimy, do zakupu samochodu należy odpowiednio się przygotować i na każdym kroku zachować otwartą głowę.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl