Strona główna

Ile wynosi maksymalne oprocentowanie pożyczki online?

Ile wynosi maksymalne oprocentowanie pożyczki online?

2022-05-11 20:06:15  | 

Pożyczka, kredyt czy każda inna forma czasowego korzystania z ustalonej kwoty wiąże się najczęściej z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów z tego tytułu. Choć w określonych warunkach istnieje możliwość skorzystania z darmowej pożyczki online, są to wyjątki od reguły. Na jeden z głównych kosztów kształtujący całkowitą kwotę należną do spłaty wpływa oprocentowanie danego świadczenia. Jaka jest jego maksymalna wartość?


Czym jest oprocentowanie pożyczki online?

Można stwierdzić, że wysokość oprocentowania stanowi poziom zysku pożyczkodawcy z określonej kwoty. Poziom ten jest wyrażony za pomocą oprocentowania w skali roku. W Polsce istnieją dwa typy oprocentowania: stałe i zmienne. Pierwsze z nich określane jest w momencie zawarcia umowy i pozostaje niezmienne w trakcie całego okresu spłaty. Oprocentowanie zmienne natomiast ulega nieustannym większym lub mniejszym wahaniom uzależnionym od sytuacji rynkowej. Głównym czynnikiem wpływającym na ten stan są zmiany stóp procentowych wprowadzanych co jakiś czas przez NBP. Ich podwyżka powoduje wzrost oprocentowania, a co za tym idzie kosztów, obniżka natomiast wywołuje skutek odwrotny.

Maksymalne oprocentowanie pożyczki online

Należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku sektora bankowego również pożyczkodawcy podlegają ścisłej kontroli w wielu aspektach ich działalności. Jednym z nich jest właśnie maksymalny poziom oprocentowania. W tej dziedzinie podmioty pożyczkowe nie są samodzielne, a oprocentowanie podlega ustawowym regulacjom.

Podstawę dla określenia maksymalnego oprocentowania pożyczki online stanowi Ustawa o kredycie konsumenckim oraz Kodeks cywilny. Obecnie pożyczkodawcy nie mogą przekraczać maksymalnego oprocentowania określonego na poziomie 16,00% w skali roku. Stanowi to dwukrotność odsetek ustawowych i wyliczane jest za pomocą prostego wzoru. Składową stanowią stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego oraz 3,5 punktu procentowego. Po wielokrotnych podwyżkach stóp procentowych od początku roku obecna wartość wynosi 4,5%.

2 x (4,5% + 3,5%) = 2 x 8% = 16%

Należy pamiętać, że oprocentowanie pożyczki online nie wynosi równowartości RRSO. Wskaźnik ten jest bowiem zsumowaniem wszystkich kosztów pożyczki na przestrzeni roku. Oprocentowanie stanowi więc jedynie część całej Rzeczywistej Rocznej Stopy Procentowej.

Szukasz korzystnej formy zwiększenie swoich finansowych możliwości? Darmowe pożyczki online w Feniko pozwolą Ci na poszerzenie zasobności domowego budżetu bez martwienia się o wysokość maksymalnego oprocentowania. Przekonaj się jakie to proste!

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl