Strona główna

Leasing finansowy – kiedy sprawdzi się najlepiej? Poradnik

Leasing finansowy – kiedy sprawdzi się najlepiej? Poradnik

2022-04-13 08:05:38  | 

Niezbędny nowy samochód służbowy lub sprzęt do pracy? Wyposażenie firmy bywa sporym obciążeniem dla budżetu. Można jednak uniknąć jednorazowego wydatku, wybierając rozwiązanie w postaci leasingu finansowego. Ta opcja pozwoli rozłożyć płatność na raty i zaliczyć część kosztów na poczet prowadzonej działalności. Dowiedz się, na czym polega i co na nim zyskasz.


Czym jest leasing finansowy?

Leasing jest formą umowy między stroną finansującą a leasingobiorcą. Na podstawie porozumienia przedsiębiorca może korzystać z przedmiotu, który podlega dzierżawie przez określony czas. W zamian za udostępniony przedmiot zobowiązuje się do spłacania regularnych rat.

W przypadku leasingu finansowego przedmiot umowy zostaje wliczony do środków trwałych firmy, a podatek VAT musi zostać zapłacony z góry przy zawarciu umowy. Na ratę leasingową składają się część odsetkowa i kapitałowa. Część kapitałowa pokrywa wartość początkową przedmiotu leasingu, z kolei część odsetkowa stanowi koszt uzyskania przychodu. Po zapłacie ostatniej raty przedmiot staje się własnością leasingobiorcy.

Obowiązek dokonania odpisów amortyzacyjnych stoi po stronie przedsiębiorcy. Kosztem uzyskania przychodu dla firmy są: odpisy amortyzacyjne, część odsetkowa raty leasingowej, codzienne koszty użytkowania przedmiotu (np. paliwo). W przypadku leasingu finansowego konieczne jest zawarcie umowy na czas określony. Przedział czasowy zależy jednak od ustaleń pomiędzy przedsiębiorcą a leasingodawcą. Powinien wynosić przynajmniej 6 miesięcy.

Zalety leasingu finansowego

Leasing pozwala firmie uzyskać płynność finansową. Przede wszystkim nie trzeba wydawać na raz dużej kwoty, aby nabyć potrzebny przedmiot. To znacznie ułatwia zarządzanie środkami i planowanie oszczędności, również ze względu na ulgi podatkowe. Dostęp do leasingu jest też łatwiejszy niż do kredytu, co przekłada się na brak obciążenia zdolności kredytowej użytkownika.

Leasing finansowy sprawdzi się dla tych przedsiębiorców, którzy:

Jakie możliwości stwarza leasing finansowy?

Leasing finansowy jest polecany firmom, które chcą nabyć przedmioty na podstawie faktury VAT-marży (np. samochody z komisu) lub objęte preferencyjną stawką VAT 8% (np. sprzęt medyczny). Wynika to z tego, że wariant finansowy stanowi formę dostawy towarów. Dzięki temu stawka podatku VAT jest taka sama jak dla przedmiotu leasingu. Nie byłoby to możliwe w przypadku leasingu operacyjnego, który jest traktowany jako usługa, czyli musi być obłożony 23% VAT.

Wariant finansowy sprawdzi się w przypadku firm, które wolą zdecydować się na krótszy czas trwania leasingu. Umowa może w tym przypadku wynosić 12 miesięcy. W leasingu operacyjnym nie jest to możliwe, ponieważ czas umowy musi wynosić minimum 40% okresu amortyzacji. Dla samochodów osobowych ten przedział wynosi około 2 lata. Kolejną zaletą może być przyspieszona amortyzacja leasingu. Jednorazowa amortyzacja wpływa na znaczne obniżenie podatku dochodowego na dany rok.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl