Strona główna

PIT a ulga rehabilitacyjna – komu przysługuje i jak ją rozliczyć?

PIT a ulga rehabilitacyjna – komu przysługuje i jak ją rozliczyć?

2022-03-24 10:34:20  | 

Składanie rocznego zeznania podatkowego nie zawsze musi oznaczać wyłącznie przykrej konieczności i uciążliwego obowiązku. Obecnie mamy do dyspozycji szereg udogodnień, które umożliwiają dopełnienie wszelkich formalności w domowym zaciszu, szybko i bez zbędnych problemów. Warto również pamiętać, że sporej grupie obywateli przysługuje prawo do skorzystania z ulgi podatkowej. Jedną z nich jest ulga rehabilitacyjna.


Rozwiązanie stworzone z myślą o konkretnej grupie podatników

Tę ulgę stworzono z myślą o osobach niepełnosprawnych oraz tych, którzy je utrzymują, jeśli dochód chorego nie przekroczył czternastu tysięcy złotych. Wśród pozostających na utrzymaniu można wyróżnić:

 

Zgodnie z przepisami prawnymi, za osoby niepełnosprawne uważa się te, które dysponują orzeczeniem o niepełnosprawności z grupy pierwszej, drugiej lub trzeciej, a także te, którym przyznano rentę socjalną, szkoleniową oraz rentę z tytułu całkowitej niezdolności do wykonywania pracy. Warunkiem kluczowym jest ponoszenie wydatków związanych z zakupem produktów bądź usług służących rehabilitacji i zapewnieniem komfortowych warunków ułatwiających wykonywanie codziennych czynności. Warto mieć również na uwadze to, że ustawodawca stworzył konkretną listę kosztów, które uprawniają do skorzystania z ulgi. Znalazły się na niej między innymi wydatki na:

 

i wiele innych. Rozliczenie PITu zatem rozsądnie będzie uprzedzić uważnym zapoznaniem się z listą i wzięciem pod uwagę podziału na wydatki limitowane i nielimitowane.

 

Jak rozliczyć ulgę rehabilitacyjną?

Podstawą będzie zgromadzenie dokumentów potwierdzających wysokość poniesionych kosztów. Mowa tutaj zwłaszcza o fakturach, paragonach czy zaświadczeniach. Istotne jest również przedłożenie papierów będących dowodem na to, że konkretna osoba jest niepełnosprawna, a gdy z ulgi pragnie skorzystać jej opiekun, także tych, które potwierdzają pokrewieństwo. Jeśli chodzi o kwestie formalne, koszty usług i produktów nabywanych w celach rehabilitacyjnych można odliczyć w tym roku podatkowym, w którym zostały one poniesione. Ulga odliczana jest od dochodu lub przychodu. Pierwsza opcja dedykowana jest tym, którzy uzyskują przychody z tytułu umowy zlecenia, umowy o pracę lub prowadzenia działalności gospodarczej. Korzystają oni z deklaracji PIT-37 lub PIT-36. Druga z nich służy każdemu, kto został opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym i czerpał zyski z najmu lub działalności gospodarczej. Tutaj właściwym formularzem będzie PIT-28. Kluczową kwestią, której nie wolno pomijać, niezależnie do której z tych dwóch grup należymy, jest wypełnienie załącznika PIT-0, który służy do szczegółowego wykazania poniesionych wydatków. Warto podkreślić, że z tego odliczenia można skorzystać zarówno wtedy, gdy rozliczamy się online, jak i w tradycyjny sposób.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl