Strona główna

Jak wybrać odpowiedni dla siebie rower?

Jak wybrać odpowiedni dla siebie rower?

2022-03-23 10:31:50  | 

W ciągu ostatniej dekady rynek rowerowy nabrał olbrzymich rozmiarów. Wybór odpowiedniego dla siebie roweru już nie jest taki prosty, jak kiedyś. Przed zakupem warto zapoznać się z rodzajami dostępnych rowerów i ich właściwościami. Który sprawdzi się podczas jazdy po mieście, który będzie najlepszy do wycieczek górskich?


Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru?

Rozmiar ramy to jeden z tych czynników, od którego zależy wygoda korzystania z roweru. Rama nie może być ani zbyt długa, ani przesadnie krótka. Niewłaściwy rozmiar może spowodować nie tylko dyskomfort podczas jazdy, ale także niekorzystnie działać na zdrowie, a zwłaszcza na kręgosłup. Kolejną ważną kwestia jest amortyzacja. To mechanizm, który niweluje trzęsienie podczas jazdy po nierównościach. Niektóre rowery, np. rowery miejskie, zazwyczaj w ogóle nie posiadają amortyzacji. Nie jest to jednak ich wada, bo poruszając się po mieście, czyli po równej nawierzchni. Amortyzacja będzie jednak niezbędna, jeśli zamierzamy wybrać się rowerem na górską wyprawę lub przejażdżkę po lesie, gdzie nierówności to chleb powszedni. Każdy rodzaj roweru powinien mieć koła, które byłyby odpowiednio dopasowane do swojego przeznaczenia. Ważny jest tu rozmiar koła, czyli średnica opony mierzona w calach i jej szerokość, oraz rodzaj bieżnika. Im większe koła, tym rower może osiągać większe prędkości, ale rozpoczynanie jazdy w ich przypadku może być nieco bardziej męczące niż napędzanie rowerów z mniejszymi kołami. Istotny jest też rodzaj bieżnika, od którego zależy komfort jazdy w danym terenie. Opony rowerowe mogą być gładkie (takie doskonale nadadzą się do rowerów miejskich i turystycznych) z wyraźnym bieżnikiem (te będą idealne na górskie wyprawy, gwarantują dobrą przyczepność), a nawet w wersji z kolcami (przydatne zimą, podczas jazdy po śniegu).

Jaki rower do jazdy po mieście?

Do jazdy po mieście przeznaczony jest przede wszystkim rower miejski, tzw. holender. Posiada gładkie koła (bez bieżnika), dlatego dobrze sprawdza się w jeździe po twardych nawierzchniach (asfalcie, kostce brukowej). Dodatkowo jego budowa umożliwia całkowite wyprostowanie sylwetki, co przy codziennym pokonywaniu trasy do pracy i z powrotem jest bardzo istotne. Z praktycznych rozwiązań zastosowanych w tym rowerze można wymienić jeszcze zamontowany na kierownicy niemal każdego holendra koszyk, w którym można wygodnie przewieźć torebkę.

Jednak do jazdy po mieście, całkiem sporą rzeszę zwolenników mają także rowery górskie (MTB). Rower górski jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy jednym pojazdem chcą zarówno dojeżdżać do pracy, jak i pokonywać kilometry poza miastem, np. wybierając się na wycieczkę polną drogą.

 

Na krótkie wycieczki

Na trasy rowerowe składające się z różnego typu powierzchni na pewno nie nada się rower miejski, który nie będzie amortyzował nierówności. To rower górski częściowo amortyzuje takie nierówności. Rower trekkingowy albo crossowy również można wykorzystać podczas takiego wyjazdu, chociaż takie lepiej sprawdzają się na ubitych drogach. Na tych piaszczystych i kamienistych sprawdzi się porządny bieżnik roweru.

 

Górskie wyprawy

Góry to typowe zadanie dla roweru MTB, czyli „górala”. Gęsty i głęboki bieżnik zapewni tu dobrą przyczepność, która na górskich szlakach jest tak istotna. Rower MTB, który musi sprawdzić się niemal w ekstremalnych warunkach, powinien być dodatkowo wyposażony w nieco grubsze opony i mieć amortyzację o wyższym skoku, najlepiej od 100 do 300 mm.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl