Strona główna

Ratusz uruchamia kolejne punkty zbiórek i szuka miejsc noclegowych

Ratusz uruchamia kolejne punkty zbiórek i szuka miejsc noclegowych

2022-03-15 12:05:53  |  Angelika Ollik

Większość uchodźców, którzy są w naszym mieście znalazło schronienie w prywatnych domach. W tej chwili Urząd Miejski szuka 400 miejsc, do zapewniania których zobowiązał Chojnice wojewoda pomorski. Na razie w gotowości jest 100. Miasto oferuje też inne formy pomocy, w tym kursy językowe.


Miejsca noclegowe

Na ten moment, uchodźcy, któzy zgłosili się do ewidencji w Chojnicach to  łącznie 250 osób; 101 kobiet, 133 dzieci i 16 mężczyzn. Jednak burmistrz zakłada, że jeszcze sporo osób nie dotarło do rejestracji.

Ze zgłoszonych osób większość przebywa w mieskzaniach prywatnych, natomiast w miejscach przygotowanych przez miasto: - w hotelu Olimp znajdują się 22, w miejskim hostelu 11, w służbowym mieszkaniu w Szkole Podstawowej nr 8 - 9. Kolejnym miejscem "do spania" stanie się jedna z sal konferencyjnych w restauracji Sukiennice.

- Z czterystu kolejnych miejsc dla uchodźców, które nakazał nam przygotować wojewoda, na dziś mamy ich 100 – 50 w Ośrodku Profilaktyki Rodzinnej i 50 w starej sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 5, ale liczę na to, że nie będzie konieczności umieszczania uchodźców w wielkich salach gimnastycznych. To nie są warunki dla kobiet z dziećmi – skomentował burmistrz Arseniusz Finster.

- Burmistrz tutaj wspomniał o 250 osobach, które trafiły do naszej takiej nieoficjalnej ewidencji (...). To jest taka ewidencja telefoniczna, ale myślę, że liczbę faktycznych osób, które są na terenie miasta pokaże rejestracja i myślę, że to jest dwu- albo nawet trzykrotność tej liczby - dodał wiceburmistrz Adam Kopczyński - Na pewno nie unikniemy tych miejsc na halach sportowych.


Zbiórki żywnosci i nie tylko

Jeżeli chodzi o zbiórki to funkcjonują dwie -  Zbiórki działają w Promocji Regionu Chojnickiego i w Medyku. Część rzeczy, które zostały uzbierane na potrzeby tutaj lokalne, od tygodnia funkcjonuje magazyn pomocowy przy SP nr 5, jest on otwarty od godziny 12:00 do godz. 15:00 i działał na zasadzie poczty pantoflowej, czyli wiedząc o osobach, które potrzebują pomocy, kierujemy ich, bo w tej chwili nie jesteśmy w stanie ich zidentyfikować, bo nie mają żadnego dokumentu potwierdzającego ich tożsamość. W momencie, kiedy już wydamy zaświadczenia o numerze PESEL będzie funkcjonował drugi punkt. Będzie on w MOPS-ie (ul. Plac Niepodległości 7, na parterze budynku przyp. red.) i tam będzie wydawana żywność, dla tych kórzy posiadają już to zaświadczenie o nadanym numerze PESEL - informuje wiceburmistrz Adam Kopczyński.

W magazynie przy SP nr 5 znajdują się m.in. ubrania, środki czystości, środki higieny i pracuje tam pracownik z Wydziału Zarządzania Kryzysowego oraz pani, która posługuje się językiem ukraińskim.

 

Inne formy pomocy

Ponadto, w SP nr 1, 18 marca (piątek) w godz. 16:00-17:00 zostanie uruchomiony intensywny kurs języka polskiego dla dorosłych. Matki, które przyjdą z dziećmi otrzymają pomoc w postaci opieki nad dziećmi na czas kursu przed pedagogów szkolnych. Na początku będą to grupy szkoleniowe po 10-15 osób, ale w planach jest zwiększenie ilości miejsc.

Również w SP nr 1, funkcjonuje Centrum Spotkań Polsko - Ukraińskich "Julian". Wicedyrektor planuje organizować spotkania adaptacyjne dla dzieci i ich rodziców, zajęcia sportowe, które będą odbywać się we wtorki w godz. 16:00-18:00.

17 marca o godz. 18:00 w ChCK odbedzie sie koncert charytatywny "Chojnice dla Ukrainy", podczas którego zbierane będą pieniądze na zakup niezbędnych rzeczy dla uchodźców z Ukrainy. Bilet wstępu - min. 20 zł.

8 kwietnia przy Medyku będzie można oddać krew. Rejestracja od godz. 10:00.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl