Strona główna

Od środy uchodźcy będą mogli uzyskać PESEL w ratuszu

Od środy uchodźcy będą mogli uzyskać PESEL w ratuszu

2022-03-15 11:04:29  |  Angelika Ollik fot. archiwum

Od dzisiaj (15.03) w Urzędzie Miejskim działa punkt konsultacyjny, a od jutra ruszy procedura rejestracyjna.


Od dzisiaj (15.03) uchodźcy wojenni mogą skorzystać z punktu konsultacyjnego działającego w biurze podawczym w Urzędzie Miejskim w Chojnicach. Uzyskają tam pomoc i wskazówki od urzędniczki posługującej się językiem ukraińskim, a od jutra tj. 16 marca, migranci będą mogli udać się biura zaadaptowanego na nowe potrzeby w Wydziale Spraw Obywatelskich, gdzie uzyskają możliwość rejestracji i nadania numeru PESEL.

By ułatwić  procedurę rejestracji, urząd przygotował dwie wersje językowe formularzy: ukraińską oraz rosyjską, a fotografie potrzebne do dokumentów wykona bezpłatnie studio fotograficzne Marka Hackerta. Do otrzymania dokumentu potwierdzającego status potrzebne będą także odciski palców. W całym procesie uchodźcom pomoże tłumacz. - Zatrudniliśmy osoby z Ukrainy, które  pracują w Chojnicach i będą tłumaczami, tzn. jeżeli Ukrainki z dziećmi przyjdą do nas, trafiają do Wydziału Spraw Obywatelskich i tam będzie pani z Ukrainy w biurze podawczym, która wytłumaczy co i jak. Będzie też pani Maryla w MOPS-ie - poinformował burmistrz.

Punkt konsultacji i rejestracji dla uchodźców czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu.

Dokument z uzyskanym numerem PESEL będzie konieczny do otrzymania żywności z MOPS-u lub świadczeń pieniężnych, ponieważ już teraz pojawiają się osoby, które podszywają się pod uchodźców w punktach zbiórek.

- Są takie sytuacje, gdzie Ukraińcy nie mają złotówki przy duszy, a ta wypłata świadczeń, czyli te 300 zł dla osoby dorosłej i 500 zł dla dzieci  jest spowolniona. Nie z naszej winy, my moglibyśmy wypłacać już dzisiaj, ale zeby wypłacać ta osoba, która jest u nas musi mieć PESEL - tłumaczył burmistrz, Arseniusz Finster.

- Uchodźcy będą mogli uzyskać jednorazową wypłatę na zasadzie wniosku w wysokości 300 zł na osobę. Będą mogły się starać o zasiłki okresowe, zasiłki na posiłek lub bony żywieniowe - uzupełnił wiceburmistrz Adam Kopczyński. - Wszystkie pieniądze na te zadania, będą zadaniami zleconymi, czyli pieniądze powinniśmy otrzymać od państwa przez województwo. Będzie ścisła współpraca z bankiem żywności, który będzie organizował zbiórki na ten cel. Po spełnieniu wszystkich formalności, czyli najważniejszy ten PESEL, będzie funkcjonował system w ZUS-ie na 500 plus.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl