Strona główna

Prowadzili po spożyciu amfetaminy i alkoholu. Zostaną ukarani

Prowadzili po spożyciu amfetaminy i alkoholu. Zostaną ukarani

2022-03-02 13:48:44  |  KPP Chojnice, fot. pexels.com

Policja: Dwóch zatrzymanych podczas wczorajszej (01.03) kontroli drogowej - jeden z 2 promilami alkoholu w organizmie, drugi z woreczkiem zawierającym... biały proszek.


Jazda pod wpływem alkoholu bądź narkotyków stanowi ogromne zagrożenie, nie tylko dla samych kierujących, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Niestety mimo wielu policyjnych apeli o rozwagę i odpowiedzialość są osoby, które ryzykują życie własne i innych. O braku pobłażliwości dla takich zachowań przekonało się dwóch kierujących.

Wczorajszego dnia policjanci z Chojnic zatrzymali do kontroli drogowej kierującego mercedesem, który na widok radiowozu zjechał na pobocze i stanął przy posesji. Z uwagi na podejrzane zachowanie kierującego mundurowi podjęli kontrolę wobec 38-letniego mieszkańca gm. Chojnice. Podczas rozmowy z kierowcą okazało się, że obywatel Ukrainy spożywał wcześniej alkohol. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie blisko 2 promile. Na szczęście dzięki interwencji policjantów, w tym przypadku nie doszło do żadnej tragedii. Funkcjonariusze udaremnili kierującemu możliwość kontynuowania dalszej jazdy. Ponadto okazało się, że kontrolowany mężczyzna nie posiada w ogóle uprawnień do kierowania. 38-latek został zatrzymany i po zabezpieczeniu krwi do badań trafił do policyjnego aresztu.

Kolejnego kierującego, który wsiadł za kierownicę auta pod wpływem narkotyków policjanci zatrzymali na ul. Młyńskiej w Brusach. Podczas kontroli 26-latek był podenerwowany i rozkojarzony. Mundurowi poddali go badaniu na zawartość alkoholu, był trzeźwy. W dalszej kolejności został poddany badaniu na zawartość narkotyków. Narkotest wskazał obecność amfetaminy.  Policjanci podczas przeszukania samochodu i kierującego znaleźli przy nim woreczki z białym proszkiem, które zabezpieczyli do dalszego postępowania.

- Teraz obaj kierowcy poniosą odpowiedzialność za popełnione przestępstwo drogowe, czyli kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu i narkotyków, a dodatkowo 26-latek odpowie za posiadanie narkotyków - informuje mł. asp. Justyna Przytarska, oficer prasowa chojnickiej policji.

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości bądź środków narkotycznych według kodeksu karnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem pod działaniem alkoholu lub środków odurzających będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl