Strona główna

Miasto miałoby dołożyć 8 mln zł do budowy zachodniego obejścia

Miasto miałoby dołożyć 8 mln zł do budowy zachodniego obejścia

2022-01-07 08:26:26  |  Agata Wiśniewska

Jak informuje burmistrz Arseniusz Finster, tej wielkości udział finansowy budżet Chojnic udźwignie, jeżeli czas realizacji inwestycji zostanie rozłożony na 3 lata. Szacowana wartość  zadania, wraz z wykupem gruntów, to 60 mln zł.


Zmianę przebiegu drogi wojewódzkiej nr 212, będzie realizował Urząd Marszałkowski w Gdańsku. Inwestycja, która ma odciążyć szczególnie centrum Chojnic i ul. Bytowską z ruchu samochodowego, znalazła się na liście 51 obwodnic, które zostaną dofinansowane w ramach Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Suma przyznanych środków to 25 mln 750 tys. zł.

Marszałkowie oczekują udziału od nas w tej inwestycji na poziomie mniej więcej 8 mln zł. Ja wyraziłem pogląd, że jeśli ta inwestycja będzie trwała od 2022 do 2024, to nas na to będzie stać i to zostało przyjęte. Partycypacja powiatu na poziomie 1 mln zł - informuje burmistrz Arseniusz Finster.


Nowy przebieg drogi wojewódzkiej nr 212 będzie liczył 3,08 km i prowadził przez Zamieście, Osiedle Asnyka i wzdłuż Osiedla Kolejarz. Realizację zadania, poprzedzi wykup gruntów - 9,3 ha nieruchomości. - Na same wykupy potrzebnych jest 9 mln zł, z czego o wartości 3 mln zł są nieruchomości miasta i my je urzędowi podarujemy. Reszta gruntów należy do IHAR-u i osób prywatnych - mówi włodarz Chojnic.


Dofinansowanie z RFDS na terenie woj. pomorskiego, poza zachodnim obejściem drogowym miasta Chojnice,  otrzymały jeszcze dwa zadania: budowa obwodnicy Kartuz (etap II) i budowa nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 231 na odcinku od Skórcza do autostrady A1 Kopytkowo (etap I). Do  tych trzech obwodnic Urząd Marszałkowski musi dołożyć bagatela 130 mln zł! - Szukają montażu finansowego. Myślę, że marszałkowie podejmą decyzję, że będziemy budować. Jeśli tak, przetarg jeszcze w tym roku - mówi burmistrz.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl