Strona główna

Nareszcie będzie ciepło na basenie

Nareszcie będzie ciepło na basenie

2021-12-01 16:20:59  |  Tekst (ao), fot. (aw)

Dla użytkowników pływalni poprawa komfortu z jej użytkowania, ale i wzrost cen biletów od nowego roku, dla  prowadzących oszczędności związane z utrzymaniem obiektu.  Miejska spółka podsumowała zakończoną przed miesiącem termomodernizację obiektu.

Żaneta Janowicz, prezes Centrum Parku przy ocieplonej zjeżdzalni.

Budynek pływalni został oddany do całkowitego użytku pod koniec października br., a dzisiaj (1.12) nastąpiło podsumowanie inwestycji, w którym udział wzięli: prezes Centrum Parku Żaneta Janowicz, zastępca burmistrza Adam Kopczyński, prezes Pomorskiego Funduszu Rozwoju Jacek Zwola i główny specjalistę ds. analizy danych Artur Olszewski, inspektor nadzoru budowlanego Dariusz Rząska oraz kierownik budowy Maciej Nitka z ramienia firmy Marbruk.

Planowana termomodernizacja obiektu początkowo została wyceniona na około 1,5 mln zł, lecz po dokonaniu kosztorysu inwestorskiego okazało się, że wydatki będą większe o ponad 200 tys. zł. Po podpisaniu w kwietniu 2020 r. umowy na pożyczkę ogłoszono przetarg, do którego zgłosiła się tylko firma Marbruk z ofertą 2,5 mln zł.

Po rozpoczęciu prac remontowych okazało się, że zakres robót będzie znacznie większy niż przypuszczano (całkowita kwota prac dodatkowych zamknęła się w kwocie 179 tys. zł). Ze względu na opóźnienia w dostawie materiałów przesunął się również termin zakończenia inwestycji. Mimo to, w trakcie dzisiejszego spotkania podkreślano, że użytkownicy basenu mieli korzystać w trakcie prowadzonych prac z pływalni, lecz nie pozwoliła na to sytuacja covidowa.

Jak wspomniał zastępca burmistrza Adam Kopczyński Park Wodny w Chojnicach jest najstarszym basenem w województwie pomorskim, więc przeprowadzenie termomodernizacji już ponad 20-letniego obiektu było bardzo wyczekiwanym przedsięwzięciem. Dariusz Rząska, Inspektor Nadzoru Budowlanego wyliczał zmiany, które zaszły w Centrum Parku. Nowa elewacja rzuca się od razu w oczy stałym bywalcom basenu. Dalej, wymianie uległy popękane i nieszczelne okna na wzmocnione trzyszybowe (poprzednie chroniły tylko przed wiatrem). Zawarty w nich antyrefleks nie pozwala zaglądać do środka budynku, a światło słoneczne nie odbija się w wodzie. Po ociepleniu zjeżdżalni, korzystający z tej atrakcji mogą zapomnieć o gęsiej skórce, no chyba, że z emocji, jaka towarzyszy zjazdowi. Ogólnie na obiekcie zrobiło się cieplej. - Dotychczasowe remonty elewacji nie były przeprowadzone, tak jak powinny – zauważył Dariusz Rząska.

Natomiast Maciej Nitka z firmy Marbruk podkreślał, że zamówienie było na termomodernizację obiektu, ale w trakcie prac okazało się, że będzie konieczne przeprowadzenie gruntownego remontu. Elementy drewniane zostały zastąpione stalowymi. Wymieniono także trzy filtry przy basenie rekreacyjnym, zamontowano oświetlenie energooszczędne.

Fundusze na rozpoczęcie inwestycji uzyskano dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych w formie pożyczki z Pomorskiego Funduszu Rozwoju . Pożyczka została udzielona na preferencyjnych warunkach. Raty wynosić będą 12 tys. zł miesięczne, a okres spłaty 15 lat. Prezes Centrum Parku Żaneta Janowicz planuje dokonywać spłaty dzięki oszczędnościom, które przynosić będą zastosowane w budynku pływalni rozwiązania, takie jak fotowoltaika czy ekrany wentylacyjne. Mimo to, na nowy rok planowany jest wzrost cen biletów o nawet 2 zł. U podstaw takiej decyzji leży nie tylko zaciągnięta pożyczka, ale i wszechobecne podwyżki cen.

Kolejnymi planowanymi inwestycjami jest zbudowanie na starej niecce basenowej kortu tenisowego oraz krytego lodowiska i rolkowiska. - Ale to na razie dalekosiężne plany -  dodała pani prezes.

Łączny koszt inwestycji wyniósł 2,7 mln zł.Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl