Strona główna

Wpływ hałasu na słuch. Czy głośne dźwięki naprawdę mogą zaszkodzić?

Wpływ hałasu na słuch. Czy głośne dźwięki naprawdę mogą zaszkodzić?

2021-11-29 22:00:16  | 

Słuch to jeden z pięciu zmysłów człowieka. Dzięki niemu mamy możliwość poznania świata poprzez dźwięki nas otaczające. W uchu znajduje się również błędnik, który odpowiedzialny jest za równowagę. Słuch nie jest nam dany na zawsze – jeżeli nie będziemy o niego dbać, może dojść do jego uszkodzenia.


Jak działa słuch?

W jaki sposób działa słuch? W skrócie możemy opisać to w kilku prostych słowach. Sygnał dźwiękowy z zewnątrz trafia poprzez przewód słuchowy do błony bębenkowej, przechodzi przez ucho środkowe i wewnętrzne, na końcu trafia do mózgu, by tam przetworzyć usłyszane dźwięki. Dzięki temu jesteśmy w stanie odbierać i rozumieć otaczające nas dźwięki.

Jak hałas wpływa na słuch?

Duże natężenie hałasu powoduje energiczne drgania błony bębenkowej, która w efekcie może nawet ulec pęknięciu lub rozdarciu. Jest to samoistna obrona przed przedostawaniem się dźwięku do dalszych struktur ucha. Uszkodzenie słuchu może nastąpić natychmiast w wyniku wystawienia się na dźwięki o bardzo dużym nasileniu takie jak np. wybuch, eksplozja, wystrzał. [1]

Jednak najczęściej wpływ hałasu na słuch jest procesem złożonym i długotrwałym. Do uszkodzeń najczęściej dochodzi wtedy, gdy systematycznie i długookresowo narażeni jesteśmy na ekspozycję wysokich dźwięków np. pracując w głośnych warunkach, często przebywając w klubach i na koncertach muzycznych, słuchając głośnej muzyki przez słuchawki nauszne. Narażanie się na sąsiedztwo wysokich, głośnych dźwięków może prowadzić do powolnego, ale trwałego uszczerbku na słuchu, uszkadzając nieodwracalnie wewnętrzną strukturę uszu.

Wpływ hałasu na zdrowie

Hałas negatywnie wpływa nie tylko na nasz słuch, ale także na cały organizm[2]. Długotrwały lub nadmierny hałas wpływa na pracę wielu narządów naszego organizmu m.in. na:

Jaki poziom hałasu jest szkodliwy, a jaka jest jego dopuszczalna norma?

Hałasem nazywamy zbiór bardzo głośnych dźwięków, wywołujących nieprzyjemne, a czasem nawet bolesne uczucie w naszych uszach. Ludzkie ucho przystosowane jest do odbierania dźwięków neutralnych – każdy dźwięk ponad normę może sprzyjać uszkodzeniom słuchu.

Źródła:

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl