Strona główna

Światowy Zjazd Kaszubów w Brusach - znamy szczegóły

Światowy Zjazd Kaszubów w Brusach - znamy szczegóły

2021-10-20 19:45:09  |  Urząd Miejski w Brusach

Sobota 30 lipca to dzień, w którym odbędzie się przyszłoroczny Światowy Zjazd Kaszubów – tak ustalił komitet organizacyjny wydarzenia. Jak informowaliśmy kilka dni temu, gospodarzem zjazdu będzie Gmina Brusy. Ustalono także, że parterem organizacyjnym oprócz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego będzie też Powiat Chojnicki.


Światowy Zjazd Kaszubów będzie się odbywał podczas trwania Międzynarodowego Festiwalu Folkloru – Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata. Festiwal przyciąga co roku do Brus po kilka tysięcy widzów. Światowy Zjazd Kaszubów przyciągnie ich kilkukrotnie więcej – szacują władze gminy.

- Jestem przekonany, że przyjedzie do nas dużo osób, Kaszubów, miłośników kaszubszczyzny. Tych, którzy mają korzenie kaszubskie, którzy mieszkają w innych zakątkach Polski, Europy czy świata. Można powiedzieć, że to właśnie Brusy będą stolicą Kaszub w roku 2022 – mówi Witold Ossowski, burmistrz Brus.

Tak duże wydarzenie dla gminy będzie świetną okazją do promocji.

- Brusy są bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym na południu Kaszub. Planujemy pokazać cały nasz dorobek. Mamy podwójne nazewnictwo miejscowości: w języku polskim i w języku kaszubskim. To w Brusach jest Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące. To co jest cenne, ważne – nasi nauczyciele, regionaliści uczą języka kaszubskiego we wszystkich naszych szkołach – dodaje burmistrz.

Tegorocznym gospodarzem Światowego Zjazdu Kaszubów był Puck. Przyszłoroczny, organizowany w Brusach, będzie już dwudziestym trzecim w historii.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl