Strona główna

Obchody 1 września w innym miejscu niż zazwyczaj

Obchody 1 września w innym miejscu niż zazwyczaj

2021-08-10 10:01:48  |  Agata Wiśniewska, fot. arch.

Jest pomysł, aby uroczystości związane z kolejną rocznicą wybuchu II wojny światowej zorganizować nie w Dolinie Śmierci a przy Pomniku Pomordowanych Kolejarzy. - Nawiązywały by one do tego, że w godzinach porannych pociąg pancerny wjechał do Chojnic, a pierwszymi walczącymi z okupantem byli kolejarze - mówi Adam Kopczyński, zastępca burmistrza, który popiera przeprowadzenie uroczystości w obrębie dworca.

W tym roku, 1 sierpnia, w Dolinie Śmierci zorganizowano uroczystości "Upamiętnienia ofiar - żołnierzy polskiego podziemia zamordowanych w styczniu 1945 r. w Chojnicach".

- Tegoroczne uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej najprawdopodobniej odbędą się w godzinach porannych przy Pomniku Pomordowanych Kolejarzy. W przyszłości może na dworcu, kiedy będziemy mieli go odrestaurowane. Takie uroczystości miałyby wymiar na pewno symboliczny i nawiązywałby do historii - informuje Adam Kopczyński, zastępca burmistrza.

 

Co do mszy św. w intencji pomordowanych i Ojczyzny oraz z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2021/2022, ta najprawdopodobniej wzorem roku ubiegłego zostanie odprawiona w Bazylice. - Organizując ją w Bazylice zwiększylibyśmy frekwencję i dostępność - mówi włodarz Chojnic.

Jeśli chodzi o Dolinę Śmierci, w drugiej połowie lipca br. prace ekshumacyjne zakończył tutaj gdański pion śledczy IPN i biegli z Fundacji Przyjaciół Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Wśród szczątków ofiar, które do tej pory udało się zidentyfikować są żołnierze polskiego podziemia. Ich pamięć uczczono w Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego (1.08) krótką uroczystością w miejscu kaźni. - Uroczystości 1 sierpnia w Dolinie Śmierci będą kontynuowane, ze względu an to, że ginęli tam też żołnierze polskiego podziemia - informuje zastępca burmistrza.

 

Najbliższe 2-3 lata naukowcy poświęcą badaniu szczątków i artefaktów wydobytych z Doliny Śmierci. - Po tym czasie będziemy się zastanawiać czy izba pamięci powstanie w Dolinie Śmierci czy na Cmentarzu Ofiar Faszyzmu - przyznaje Kopczyński. Wskazywane są już kolejne miejsca prawdopodobnych mogił. Urząd Miejski zapewnia o dalszej współpracy i partycypacji w kosztach ewentualnych badań.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl