Strona główna

Młodzież nie zdała egzaminu z demokracji... Aktualizacja

Młodzież nie zdała egzaminu z demokracji... Aktualizacja

2021-07-22 15:06:10  |  Agata Wiśniewska

Nie ma inicjatywy ze strony młodych, są więc kroki ze strony starszych. Najprawdopodobniej na sierpniowej sesji stanie projekt uchwały uchylający uchwałę z 2011 r. w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Miejskiej w Chojnicach. Ten twór najwyraźniej w samorządzie się nie sprawdza. - Młodzieżowe rady umierają śmiercią naturalną po 2-3 spotkaniach - mówi bardziej dobitnie Antoni Szlanga, przewodniczący rady miejskiej.


Na witrynie chojnickiego ratusza znajdziemy jeszcze skład Młodzieżowej Rady Miasta, jaka zawiązała się w grudniu 2013 roku (część wspomnianego gremium na zdjęciu powyżej). Młodzi radni spotkali się tylko kilka razy, ostatni w 2014 r.

- W związku z brakiem inicjatywy ze strony młodzieży obecnie w mieście nie funkcjonuje młodzieżowa rada gminy. Przepisy dotyczące jej funkcjonowania zostały przyjęte przez Radę Miejską w 2011r. i nie były nowelizowane od 2012r., a powołana na ich podstawie Młodzieżowa Rada Miasta, z powodu braku zainteresowania ze strony młodzieży, nie mogła odbywać sesji wobec braku kworum. Obecnie młodzież także nie wykazuje inicjatywy i zainteresowania pracą w młodzieżowej radzie. Gdy pojawi się taka inicjatywa to Rada Miejska podejmie prace nad nową uchwałą, dostosowaną do obecnie obowiązujących przepisów. Wobec powyższego należy uchylić Uchwały Nr XIII/145/11 Rady Miejskiej w Chojnicach z dnia 14 listopada 2011 r. w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Miejskiej w Chojnicach - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, pod którym podpisał się Antoni Szlanga.

 

Już w rozmowie z nami przewodniczący rady miasta przyznaje, że w samorządzie zasiada od 20 lat. - Przeżyłem przynajmniej trzy rady młodzieżowe i te trzy rady umierały śmiercią naturalną po 2-3 spotkaniach - mówi Antoni Szlanga.

Projekt dot. uchylenia uchwały z 2011 r. został wyłożony do konsultacji. Jak do tej pory nie ma w temacie odzewu.
Aktualizacja 23.07.

Jak informuje Michał Karpiak z Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, organizacja w konsultacjach ww. projektu uchwały, w dniu 8 lipca, wniosła o odstąpienie od jej procedowania. Niestety, wysłany mail nie trafił na skrzynkę biura rady. W dniu wczorajszym (22.07) kwestia ta została wyjaśniona.
- Od sierpnia razem z miastem Chojnice ruszamy  z projektem wzmacniającym dialog władz samorządowych z młodzieżą.  Będziemy wspierać szkoły w przeprowadzeniu wyborów, zapewnimy szkolenia i przez ponad rok wsparcie animatora. Wyciągamy wnioski z niepowodzeń, korzystamy z dobrych przykładów rad, które działają od lat i wykorzystujemy zmianę przepisów, która wzmacnia rolę młodzieżowych rad w samorządzie lokalnym. A o tym co po projekcie, od 2023 roku, zdecydujemy wspólnie - informuje prezes FRZChiCz. Na projekt "Wsparcie dialogu obywatelskiego pomiędzy młodzieżą a organami władzy publicznej w Chojnicach" fundacja pozyskała finansowanie.
Opinia fundacji dot. projektu uchwały

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl