Strona główna

Warsztaty z Karmisferą w bibliotece

Warsztaty z Karmisferą w bibliotece

2021-07-22 14:03:47  |  MBP Chojnice

Pierwsze warsztaty promujące karmienie piersią odbyły się w Czytelni we wtorek 20 lipca 2021 roku. Prowadziły je Dominika Daszkiewicz-Dykiert i Alina Pasionek-Sikora, które stworzyły Karmisferę, lokalną grupę edukacyjną dla mam z Chojnic i okolic. Promują one wiedzę dotyczącą macierzyństwa, odżywiania i karmienia piersią, opartą na dowodach naukowych i aktualnych zaleceniach.

Dominika Daszkiewicz-Dykiert jest Promotorem Karmienia Piersią, prowadzi konsultacje laktacyjne, jest zwolenniczką pieluchowania wielorazowego oraz promuje chustonoszenie, BLW, wielojęzyczność zamierzoną i pozytywną dyscyplinę. Alina Pasionek-Sikora to dietetyk dla mam i Promotor Karmienia Piersią, zajmująca się przygotowaniem do ciąży, odżywianiem w ciąży i podczas laktacji, powrotem do wagi sprzed ciąży oraz alergiami pokarmowymi u dzieci karmionych piersią, prowadzi także konsultacje laktacyjne.

Spotkanie rozpoczęło się od wzajemnego poznania prowadzących i uczestniczek. Następnie Alina i Dominika opowiedziały o budowie anatomicznej piersi i fizjologii laktacji oraz o tym, w jaki sposób powstaje mleko, co odpowiada za jego produkcję. Alina mówiła również o tym, co pobudza laktację, a co ją hamuje. Zaś Dominika przybliżyła uczestniczkom informacje o składzie mleka kobiecego.

Prowadzące podkreślały, że naturalne karmienie piersią niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Zwróciły także uwagę na sytuacje, w których naturalne karmienie jest niemożliwe na stałe i czasowo zarówno ze strony mamy, jak i dziecka. Na zakończenie wskazały dokumenty, z którymi warto się zapoznać przed porodem czy też będąc matką karmiącą. Podczas warsztatów można było obejrzeć również książki poświęcone karmieniu piersią, porodowi i macierzyństwu, które znajdują się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl