Strona główna

Ustalono tożsamość jednej z ofiar terroru

Ustalono tożsamość jednej z ofiar terroru

2021-06-07 12:30:21  |  IPN, oprac. red.

W Dolinie Śmierci życie straciła, m.in. Irena Szydłowska, 26-letnia kurierka Armii Krajowej. O swoim odkryciu informują śledczy IPN i archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

 

Prace w chojnickiej Dolinie Śmierci, mające na celu odnalezienie materialnych śladów związanych z drugowojennymi zbrodniami popełnionymi na północnych obrzeżach miasta trwały od maja do grudnia 2020 r., kierował nimi dr Dawid Kobiałka. W ich ramach ujawniono szereg łusek od karabinu systemu Mauser oraz innych artefaktów, takich jak: rzeczy osobiste ofiar, guziki bieliźniane, monety. Archeolodzy natrafili także na spalone szczątki ludzkie.

Wśród osobistych rzeczy ofiar znalazły się dwie obrączki. Dzięki połączonej pracy śledczych IPN, Fundacji Przyjaciół Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk wiemy już, że jedna z nich  należała do Ireny Szydłowskiej z domu Nickel, urodzonej 22 czerwca 1919 r. w Grudziądzu, córki Antoniego i Marianny z d. Sichmöller/Sichmoeller, żony Cyryla Szydłowskiego. Świadczą o tym wygrawerowane na jej powierzchni inicjały męża (C. S.) oraz data ich ślubu: 20 października 1938 r. [w Grudziądzu]. Na podstawie zebranych zeznań świadków ustalono, że Irena Szydłowska została aresztowana przez funkcjonariuszy Gestapo w dniu 17 stycznia 1945 r. w Grudziądzu i po kilku dniach, wraz z innymi zatrzymanymi osobami, została wywieziona w kierunku Bydgoszczy i najprawdopodobniej zamordowana, a jej ciało spalone. O zamordowanej wiemy tylko, że była kurierką Armii Krajowej. W ramach śledztwa zespół dotarł do wnuczek zmarłej, które do dzisiaj nie znały losów swojej babci. Obrączka, jako jedyna pamiątka po zmarłej babci, zostanie zwrócona rodzinie.

 

1 czerwca br. w Dolinie Śmierci rozpoczęły się kolejne prace naukowe, pierwszy etap ekshumacji i badań archeologicznych nieujawnionego grobu ofiar zbrodni niemieckich z okresu II wojny światowej. Więcej o badaniach prowadzonych w Dolinie Śmierci przeczytacie na stronie IPN.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl