Strona główna

'Jak przódë w Swòrnëgacach garczi lepilë'

'Jak przódë w Swòrnëgacach garczi lepilë'

2020-12-30 08:24:35  |  GOK Chojnice

Wraz z rokiem 2020 kończy się realizowany w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach projekt p.n. „Jak przódë w Swòrnëgacach garczi lepilë”.


Pięć osób z gminy Chojnice w okresie kilku miesięcy, nabywało umiejętności wytwarzania ceramiki kaszubskiej. Prowadzącym zajęcia, a zarazem koordynatorem prac był mistrz tradycyjnego wyrobu naczyń z gliny, współzałożyciel rodzinnej pracowni ceramicznej  Ryszard Arkuszyński.

Systematyczne spotkania uczestników projektu pozwoliły na kompleksowe przyswojenie wiedzy na temat wykorzystania gliny w praktyce – przygotowania, wyrabiania i zdobienia, a w teorii nawet pozyskiwania. Jak mówi Pan Ryszard „… reszta to już tylko kwestia praktyki”.


Wyszkoleni w projekcie uczestnicy, to osoby współpracujące z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Chojnicach, z czym wiąże się dalsza – nieformalna kontynuacja projektu. Bowiem to w placówkach GOK, po zniesieniu ograniczeń związanych z panującą sytuacją epidemiczną, mają odbywać się zajęcia, w których wyszkoleni będą prowadzącymi.

Projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.

Film z realizowanych warsztatów

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl