Strona główna

Plenery artystyczne z Jarosławem Urbańskim w gminie Chojnic

Plenery artystyczne z Jarosławem Urbańskim w gminie Chojnic

2020-10-05 14:10:02  |  GOK Chojnice

 

Ceramika to specyficzny rodzaj rzemiosła, który w naszym regionie zanika. Kiedyś garncarstwo było bardzo popularne na Kaszubach, obecnie w okolicy działa tylko jedna pracownia – p. Arkuszyńskich w Sokolu koło Polnicy.Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach realizuje projekt: „O kaszubskich garnkach, przekazie medialnym, i o tym, jak można spędzić czas będąc kulturalnym”, finansowany dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt jest skierowany do młodych ludzi
uczęszczających do placówek GOK i w specyficzny sposób łączy tradycyjne formy edukacji regionalnej z nowymi formami sztuki. W ramach projektu młodzież z gminnych świetlic miała okazję przez całe lato doskonalić swoje umiejętności w lepieniu i toczeniu z gliny z mistrzami tego rzemiosła z pracowni Arkuszyńskich. Młodzi ludzie brali też udział w warsztatach fotograficznych z Danielem Frymarkiem i Olkiem Knitterem – dzięki temu powstał fanpage, na którym na bieżąco zamieszczane były zdjęcia związane z projektem.


Po nauce tradycyjnego rzemiosła przyszedł czas na działania artystyczne.  Warsztaty poprowadził Jarosław Urbański – uznany rzeźbiarz z Chojnic. Dzięki niemu młodzi ludzie mogli przekonać się, że glina jest również doskonałym materiałem do wyrażania własnych wizji artystycznych. Z garnków stworzonych podczas warsztatów toczenia na kole powstawały instalacje artystyczne. Było też wspólne budowanie pieca plenerowego służącego do wypalania garnków. Tworzenie i otwarcie pieca było niewątpliwie najbardziej widowiskowym eventem w ramach projektu. Młodzi ludzie i mieszkańcy miejscowości, gdzie odbywały się wypały, zachwycili się efektem wspólnej, wielotygodniowej pracy. Realizacja projektu pokazała, że tradycyjne rzemiosło może przyczynić się do kreatywnego spędzania czasu, jak również do integracji uczestników działań i tych, którzy efekty ich pracy podziwiają.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl