Strona główna

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

2020-09-25 19:27:53  | 

W dzisiejszych czasach praktycznie każda młoda osoba, wchodząca na rynek pracy, może pochwalić się znajomością na zadawalającym poziomie przynajmniej jednego języka obcego.


Jednocześnie warto zauważyć, iż wobec narastającego procesu globalizacji oraz niejako otwarcia się polskiego biznesu na świat, trudno wyobrazić sobie znalezienie atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy bez umiejętności komunikacji w innym, niż tylko ojczystym języku. Można więc powiedzieć, iż znajomość języków obcych stała się tak naprawdę umiejętnością powszechną, zaś osoby, które posługują się wieloma językami obcymi, należą do ścisłego, elitarnego grona najlepiej wynagradzanych pracowników, czy też zleceniobiorców. W niniejszym artykule zostanie przedstawione, dlaczego warto uczyć się języków obcych – poza oczywistymi względami zarobkowymi, opisane zostaną również inne, mniej oczywiste zalety.

Praca i zarobki

Obecnie panująca sytuacja ekonomiczna polskich przedsiębiorstw niejako wymaga od pracowników znajomości języków jeszcze do niedawna uważanych za wręcz egzotyczne. Przykładowo zwrócić uwagę można na niezwykle szybko rozwijające się kontakty handlowe
z krajami skandynawskimi, które wymagają od firm zatrudniania personelu znającego między innymi język norweski, szwedzki, czy też fiński. Jeszcze do niedawna niewiele osób decydowało się na naukę powyższych, podczas gdy obecnie wydziały filologiczne wymienionych języków obcych są powszechnie oblegane. Podobnie zresztą z językami stricte egzotycznymi, takimi jak chiński, japoński, koreański etc. Znajomość jednego z nich
z pewnością pozwoli na zatrudnienie praktycznie w każdej znanej korporacji. Nie można również zapomnieć o fakcie, iż obecnie znajomość wyłącznie języka angielskiego nie jest uważana za wybitną zaletę decydującą o zatrudnieniu. Przyjmuje się, iż językiem angielskim posługuje się każdy – przynajmniej na podstawowym, komunikatywnym poziomie. Dlatego też coraz częściej w ofertach pracy przewija się sformułowanie, iż dodatkowy język obcy będzie atutem branym pod uwagę przy rekrutacji. Aby znaleźć pomoc w nauce języka w miejscu swojego zamieszkania, można skorzystać z wyszukiwarki w serwisie Buki, wpisując na przykład: korepetycje angielski Kraków.

Podróże

Poza aspektem czysto zarobkowym, związanym z możliwością podjęcia lepszego zatrudnienia, znajomość języków obcych pozwala na swobodne i nieskrępowane podróżowanie. W dzisiejszych czasach oczywistym jest, iż praktycznie każdy może pozwolić sobie na wyprawę nie tylko do np. Wielkiej Brytanii czy też Stanów Zjednoczonych, ale nawet do Chin, Australii, czy też Sri lanki lub Haiti. Bezwzględnie łatwiej jest odnaleźć się podczas wyjazdu zagranicznego, jeżeli zna się język obcy – brak jest wtedy jakichkolwiek barier w zakresie porozumiewania się z tubylcami. Zresztą zgodnie z powiedzeniem „koniec języka za przewodnika”, łatwiej również uniknąć kłopotliwych sytuacji i nieporozumień.

Aspekty kulturowe

Kolejnym plusem znajomości języka obcego jest niejako możliwość rzeczywistego i głębszego obcowania z kulturą innych krajów. Oczywistym jest, że zupełnie inaczej ogląda się serial lub film w języku oryginalnym, w porównaniu do lektora lub co gorsza – dubbingu, który naprawdę bardzo rzadko można uznać za udany i w pełni oddający klimat danego dzieła. Ta sama sytuacja jest z wszelkiego rodzaju utworami literackimi – każdy język obcy ma swoje wewnętrzne zwroty i idiomy, które w zasadzie nie powinny być tłumaczone na język polski. Większość z nich w oryginalnym brzmieniu nadaje książce charakteru.

W związku z tym, w celu rozwinięcia swoich umiejętności językowych, na przykład w zakresie języka angielskiego, gorąco zachęcamy do skorzystania z serwisu buki.org.pl, na którym znaleźć można wykwalifikowanych korepetytorów w swojej miejscowości. Obecnie na przywołanej stronie internetowej można zarezerwować lekcje zarówno konwencjonalne, jak i on-line w zakresie praktycznie każdego znanego języka nowożytnego. Co istotne, na naukę języka obcego absolutnie nigdy nie jest za późno – wystarczą jedynie determinacja oraz czysta chęć nabycia nowych umiejętności. Dlatego też nie warto czekać – zacznij naukę już dziś i w praktyce wykorzystaj znajomość przeróżnych języków obcych!

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl