Strona główna

Działania 'Prędkość' - akcja mająca na celu poprawę bezpieczeństwa

Działania 'Prędkość' - akcja mająca na celu poprawę bezpieczeństwa

2020-06-06 11:44:11  |  KPP Chojnice

Chojnicka drogówka (04.06) włączyła się w ogólnopolskie działania „Prędkość” . Celem prowadzonych akcji było zmniejszenie zagrożenia bezpieczeństwa na drogach z powodu nieprzestrzegania ograniczeń prędkości, a także uświadomienie kierującym jakie skutki niesie za sobą nie przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Podczas prowadzonych działań mundurowi kontrolowali również auta pod kątem przestrzegania obowiązku jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa oraz czy dzieci podróżują w fotelikach ochronnych.


Pomorska  Policja  prowadzi szereg akcji prewencyjnych  celem zapewnienia  bezpieczeństwa podróżującym drogami naszego województwa. Ogólnopolskie działania przeprowadzone wczoraj na drogach powiatu chojnickiego miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu jak też wyeliminowanie z niego osób, które swym nieodpowiedzialnych zachowaniem stwarzały zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

W trakcie przedwczorajszej akcji „Prędkość” policjanci szczególnym kontrolom poddawali  kierowców przekraczających dozwoloną przepisami prędkość na danym odcinku drogi, a zwłaszcza w obszarach zabudowanych. Funkcjonariusze skontrolowali 48 pojazdów.  W trakcie kontroli odnotowali ponad 36 przypadków, gdzie kierujący dopuścili się naruszenia przepisów, w tym  w 19 przypadkach przekroczenia dozwolonej prędkości, która ma znaczny wpływ na bezpieczeństwo na drodze oraz ilość tragicznych zdarzeń.

Ponadto podczas jednej z kontroli również związanej z przekroczeniem prędkości w miejscowości Gutowiec funkcjonariusze stwierdzili, że pojazd którym kierował 60-letni mieszkaniec powiatu starogardzkiego ma cofnięty licznik o około 150 tys. kilometrów.

Policjanci  wykonali oględziny pojazdu, sporządzili protokoły oraz dokumentację służbową. Ponadto na podstawie zebranego materiału dowodowego, kolejne czynności w tej sprawie będą realizować policjanci z czerskiego komisariatu w celu wyjaśnienia ww. nieprawidłowości.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 roku podczas każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzają aktualny stan licznika i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu CEPiK. Znowelizowane przepisy kodeksu karnego (art.306a) stanowią, że jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Odpowiedzialność spoczywa na osobie zlecającej ingerencję w licznik, jak i na wykonawcy takiej usługi.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl