Strona główna

Obywatele Ukrainy nadal najliczniejszą grupą cudzoziemców

Obywatele Ukrainy nadal najliczniejszą grupą cudzoziemców

2020-06-03 14:08:12  |  Regionalny Rzecznik Prasowy. woj. pom. Krzysztof Cieszyński

Wśród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu na koniec kwietnia tego roku najwięcej jest obywateli Ukrainy - 29 tys. Drugą grupę stanowi blisko 2,5 tys. obywateli Białorusi.

fot. pexels

Zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w Oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku obcokrajowcy to obywatele aż 104 państw. Pierwszą piątkę zamykają posiadacze paszportów: Rosji (863), Mołdawii (704) i Gruzji (621). Co ciekawe po raz pierwszy Mołdawianie są liczniejsi od Gruzinów. Pomorze wybierają także mieszkańcy odleglejszych państw. Ubezpieczonych jest u nas m.in. po trzech obywateli Angoli, Boliwii czy Haiti.

Na koniec lutego zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu było 41 968 obcokrajowców. Na koniec kwietnia ich liczba spadła do 38 916. To blisko 7,3 proc.

Liczba obcokrajowców, którzy mają najkorzystniejszą z umów, czyli umowę o pracę zmniejszyła się nieznacznie. Na koniec lutego było ich ponad 20,3 tys., a na koniec kwietnia nieznacznie ponad 19,9 tys. Co ciekawe, w tym samym czasie przybyło dwóch cudzoziemców prowadzących własną działalność gospodarczą i w tej chwili jest ich 1197.

Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących na Pomorzu może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS, czy to z powodu pracy w szarej strefie, czy też z uwagi na zatrudnienie na umowach nieoskładkowanych.

Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę cudzoziemiec podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl