Strona główna

Przeczytaj porady policjantów, a potem przekaż je osobom starszym!

Przeczytaj porady policjantów, a potem przekaż je osobom starszym!

2020-06-03 11:00:01  |  oprac. red., fot. pexels.com

Mimo wielu apeli policjantów, prowadzonych akcji profilaktycznych i informacji medialnych, oszuści działający między innymi metodą "na wnuczka", czy "policjanta" wciąż wyłudzają pieniądze od starszych osób. Często są to oszczędności życia. - Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, sąsiadów,  że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów. Uczulmy ich jak mają reagować w takich sytuacjach, czego bezwzględnie nie powinni robić i na co zwrócić uwagę - apeluje sierż. sztab. Justyna Przytarska z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach.


- W związku z dużą ilością przestępstw, których ofiarami padają głównie osoby starsze, podejmujemy wszelkiego rodzaju działania mające na celu skuteczne ściganie oszustów. Uznaliśmy, że jednym z elementów skutecznych oddziaływań profilaktycznych w tym zakresie będzie edukacja osób starszych i ich rodzin w tym trudnym czasie pandemii przez media oraz strony internetowe. Zwracamy sie do osób korzystających z internetu o przekazywanie przeczytanych informacji na temat działań oszustów wszystkim swoim starszym znajomym, aby i oni nie padli ofiarami tych bezwzglednych przestępców - mówi oficer prasowy chojnickiej policji.

A oto kilka porad dla osób starszych, jak postępować, aby nie ulec manipulacji oszusta:

Seniorze! Daj sobie czas do namysłu

Po pierwsze: rozmowę z osobą, która podaje się wnuczka czy inną bliską osobę, powinieneś zakończyć komunikatem typu: "Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny".

Skorzystaj z pomocy bliskich

Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną wnuczka w celu uzyskania pewności, że osoba która do nas dzwoniła jest tą, za którą się podaje. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz narażony na ryzyko samodzielnego podejmowania decyzji i wspólnie zastanowicie się co zrobić dalej.

Koniecznie powiadom Policję!

Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast powiadom o tym Policję. Zadzwoń do nas na bezpłatny numer alarmowy 997 albo, jeżeli korzystasz z telefonu komórkowego na numer 112. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach.

Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą Ci rozwiązać tę sytuację. Nie poniesiesz żadnych konsekwencji nawet, jeżeli telefon od rzekomego wnuczka, nie był próbą oszustwa. Policjanci są po to, aby Cię chronić, nie bój się zwracić do nas o pomoc. Znane są przypadki, kiedy osoby starsze podejrzewając, że mogą być ofiarą oszustwa, zawiadomiły Policję przed przekazaniem pieniędzy. Dzięki temu udało się zatrzymać takich oszustów i ich pomocników.

Inne porady dla starszych osóbPowiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl