Strona główna

Pomoc dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Pomoc dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

2020-06-03 10:42:17  |  Agata Wiśniewska

Zapytaliśmy Urząd Miejski w Chojnicach, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Spółdzielnię Mieszkaniową na jaką pomoc, w okresie pandemii koronawirusa, mogą liczyć przedsiębiorcy działający na ich majątku.


Jako pierwszy odpowiedział ZGM. - Najemcy lokali użytkowych prowadzący działalność gospodarczą mogą skorzystać z obniżki czynszu za miesiąc kwiecień i maj 2020 r. do 90 % - poinformowała Danuta Ciżmowska główna księgowa Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Chojnicach. Zgodnie z uchwałą nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników ZGM, o obniżenie czynszu do 22 maja, mogły ubiegać się podmioty, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z COVID-19. Dokładniej podmioty, których działalność została czasowo ograniczona na mocy rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, które zawiesiły działalność w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 bądź takie, które odnotowały spadek obrotów nie mniej niż o 15 proc. (obliczony w ciągu dowolnie 2 wskazanych miesięcy) lub nie mniej niż o 25 proc. (obliczony z dowolnie wskazanego miesiąca).  

O obniżenie czynszu do ZGM-u zwróciło się 23 najemców. - Uzupełnione wnioski według obowiązującego wzoru złożyło 18 najemców. Procedura obniżania czynszu jest w toku - przyznała Danuta Ciżmowska. Spółka wynajmuje podmiotom gospodarczym 40 lokali.

W przypadku Spółdzielni Mieszkaniowej musieliśmy przypomnieć się ze swoim pytaniem. - Jesteśmy prywatną jednostką, nie mamy żadnej pomocy z zewnątrz. Sami mamy bardzo obniżone dochody, ponieważ najemcy mają problemy, bo jak nie pracowali nie mają też dochodów i nie mogą na czas płacić należności, a my z żadnej pomocy z państwa nie skorzystaliśmy i nie możemy skorzystać - przyznał Jakub Chmurzyński prezes SM. Szefujący spółdzielni poinformował także, że SM zgodziła się na przedłużenie terminu płatności niektórym swoim najemcom, bądź czasową obniżkę czynszu. Podmiot posiada kilkadziesiąt lokali użytkowych, w których działalność prowadzą m.in. fryzjerzy czy kosmetyczki. - Poczyniliśmy pewne kroki, aby utrzymać dalej najemcę, ale nie możemy sobie pozwolić, żeby zrezygnować z całości, bo to są dochody dla członków - dodał Chmurzyński. Te kroki to m.in. wydłużenie czasu zapłaty czynszu do 2 miesięcy. - Są też na raty rozłożone płatności, niektórzy będą je spłacać do końca roku.

Na odpowiedź z Urzędu Miejskiego wciąż czekamy.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl