Strona główna

Przed starostwem ciężko o wolne miejsce, nawet w czasie ograniczonego przyjmowania petentów

Przed starostwem ciężko o wolne miejsce, nawet w czasie ograniczonego przyjmowania petentów

2020-05-30 08:43:02  |  Agata Wiśniewska

Znaleźć wolne miejsce na parkingu przed sąsiadującymi ze sobą urzędami zawsze było trudno, nie inaczej jest w czasach koronawirusa. Rozwiązaniem problemu ma być wprowadzenie opłaty za parkowanie. Tej możemy się spodziewać już od 3 czerwca! Na niewiele zdała się akcja kierowana do urzędników, aby przesiedli się na rowery. W kwietniu na taką formę dojazdu do pracy nie zdecydował się ani jeden pracownik starostwa, w marcu było to 5 osób.


Tego, że chojnickie starostwo pracuje w trybie ograniczonym jeśli chodzi o przyjmowanie interesantów na pewno nie widać po parkingu. Znaleźć wolne miejsce pod jednym z sąsiadujących ze sobą urzędów za pierwszym podejściem nadal graniczy z cudem.

Do większej ilości wolnych miejsc na parkingu, poza ekologicznym aspektem, miała się przyczynić akcja "Do pracy na rowerze". Zgodnie z jej zasadami na dodatek do wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy starostwa, którzy minimum 15 razy w miesiącu przyjadą do pracy na dwóch kółkach. Pomysł zauważono w Warszawie, powiat chojnicki w konkursie PAP Innowacyjny Samorząd otrzymał wyróżnienie. Nie oznacza to bynajmniej, że przy ul. 31 stycznia 56 brakuje wolnych miejsc w stojakach na rowery. W marcu opcję ekologicznego dojazdu do pracy wybrało zaledwie 5 osób na 131 pracowników starostwa, w kwietniu nikt. Przyjeżdżających na dwóch kółkach do urzędu gminy nikt nie liczy, bo wójt nie poszedł w ślady starosty. Dodatkowej gratyfikacji za dojazd rowerem do pracy po prostu nie ma.

Wicestarosta Mariusz Paluch, który podjął się organizacji płatnego parkingu uważał, że do zablokowania miejsc przyczyniają się m.in. okoliczni mieszkańcy. Czy nie jest jednak tak, że to pracownicy obu urzędów "zapychają" parking?
- Pracownicy przyjeżdżają do pracy samochodami. Nadal wypłacany jest dodatek rowerowy, a to, że w kwietniu nie skorzystał z niego żaden pracownik może oznaczać, że może pogoda nie sprzyjała wyjazdom rowerowym. Być może wpływ na to miała niższa frekwencja wynikająca z faktu, że pracownicy korzystają z zasiłku opiekuńczego. Płatny parking zostanie uruchomiony od 3 czerwca - odpowiada Monika Garstecka - Niemczyk ze Starostwa Powiatowego w Chojnicach.


Obsługą parkingu zajmie się firma zewnętrzna, która obecnie jest na etapie wprowadzania oznakowania. Na 140 miejsc, 100 ma być do dyspozycji urzędników, pozostałe 40 będą pełnić funkcję komercyjną. O wysokości opłat za parkowanie i abonamentu napiszemy w przyszłym tygodniu. W styczniu mówiło się o 1 zł za 30 min. postoju i 3 zł za godzinę.


Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl