Strona główna

PINB zabiera stanowisko w sprawie budynku hospicjum

PINB zabiera stanowisko w sprawie budynku hospicjum

2020-05-25 17:45:51  |  Agata Wiśniewska

W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiły się różne wypowiedzi dot. budynku hospicjum Fundacji Palium, w którym w styczniu br. doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Dlatego też o zajęcie stanowiska w sprawie poprosiliśmy odpowiedni do tego organ, tj. Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Chojnicach.

Odpowiedź otrzymaną od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Chojnicach publikujemy poniżej w całości. Przypomnijmy, że do pożaru w efekcie, którego śmierć poniosło czterech podopiecznych hospicjum Fundacji Palium doszło 6 stycznia br. Opinia biegłego z zakresu pożarnictwa potwierdziła, że do pożaru w placówce doszło na skutek zaprószenia ognia niedopałkiem papierosa przez jednego z pensjonariuszy. Pokój, w którym przebywał mężczyzna spłonął doszczętnie, reszta obiektu uległa znacznemu zadymieniu. Od 7 stycznia br. decyzją PINB obowiązuje zakaz użytkowania obiektu przy ul. Strzeleckiej 89 do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
Postępowanie w sprawie spowodowania pożaru prowadzi Prokuratura Okręgowa w Słupsku. - W śledztwie tym podlega również wyjaśnieniu kwestia ewentualnych zaniedbań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie hospicjum, w tym także kwestia związana z ewentualnym wpływem prowadzonych na terenie hospicjum prac remontowo-budowlanych na bezpieczeństwo pożarowe w budynku - informował w kwietniu br. Paweł Wnuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku. Przebudowa obiektu Fundacji Palium trwa od 10 lat.


W marcu 2019 r. kontrolę bezpieczeństwa ppoż w obiekcie przeprowadzili chojniccy strażacy. - Podczas kontroli w 2019 r. poddano weryfikacji wykonanie terminowych przeglądów instalacji użytkowych, urządzeń służących ochronie przeciwpożarowej oraz wyposażenie w urządzenia przeciwpożarowe i podręczny sprzęt gaśniczy. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami Komendant Powiatowy PSP w Chojnicach wydał decyzję administracyjną nakazującą w wyznaczonym terminie usunięcie uchybień z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Kontrolę sprawdzającą stopień realizacji decyzji ze względu na termin wykonania dwóch zaleceń wyznaczony na 31 grudnia 2019 r. zaplanowano w I kwartale 2020 r., w rocznym planie kontroli na 2020 r. Część zaleceń, w tym realizację punktów decyzji dot. przeprowadzenia okresowych badań i przeglądów instalacji użytkowych, w tym instalacji elektrycznej, oświetlenia awaryjnego oraz przeciwpożarowego wyłącznika prądu oraz ich prawidłowy stan techniczny potwierdzono protokolarnie w maju 2019 r. Termin zaleceń decyzji wyznaczony był do 30 czerwca 2019 r. - informuje Błażej Chamier Cieminski komendant KP PSP w Chojnicach.

 

STANOWISKO POWIATOWEGO INSPEKTORA NADZORU BUDOWLANEGO W CHOJNICACH


W sprawie budynku przy ul. Strzeleckiej 89 w Chojnicach

W związku z prowadzonym postępowaniem administracyjnym w sprawie stanu technicznego budynku, w którym jest prowadzona działalność opiekuńczo – lecznicza z hospicjum, usytuowanego na terenie działki nr 198/7 w miejscowości Chojnice, przy ul. Strzeleckiej 89, pragnę przedstawić następujące stanowisko.

Zgodnie z art.61 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (j.t. Dz.U. z 2019r., poz.1186 z późn.zm.) właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany utrzymywać i użytkować obiekt budowlany zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy tj. w sposób zgodny z przeznaczeniem obiektu i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami wynikającymi z art. 5 ust. 1 pkt 1-7).  Zgodnie z art. 61 ust. 2 ustawy, obowiązkiem właściciela lub zarządcy jest także zapewnienie, przy dochowaniu należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w
razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

W dniu 6 stycznia 2020 r. doszło do pożaru w części budynku, w którym prowadzona jest działalność opiekuńczo – lecznicza z hospicjum. W wyniku pożaru zginęły 4 osoby będące pacjentami hospicjum, a pozostałych 20 pacjentów i 2 osoby z personelu medycznego trafiły do szpitala w związku z odniesionymi obrażeniami. W efekcie pożaru, którego źródło miało miejsce w jednej z sal dla chorych, doszło do całkowitego wypalenia wyposażenia w tym pomieszczeniu, a także do stopienia i uszkodzenia wyposażenia, osprzętu elektrycznego w salach przyległych i korytarzu.

Podczas prowadzonych w dniu 7 stycznia 2020r. czynności inspekcyjno-kontrolnych w budynku przy udziale przedstawicieli właściciela obiektu, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Chojnicach, korzystając z dyspozycji art.66 ust.2 ustawy Prawo budowlane, ogłosił ustnie decyzję o zakazie użytkowania obiektu do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. W trakcie prowadzenia czynności ustalono, że w obiekcie trwają roboty budowlane obejmujące rozbudowę i przebudowę istniejącego budynku byłego szpitala pulmonologicznego na potrzeby zakładu opiekuńczo-leczniczego z hospicjum na podstawie ostatecznej decyzji Starosty Chojnickiego nr AB.7351-935/10 z dnia 24 grudnia 2010r. Zwrócić uwagę również trzeba na zastrzeżenia Państwowej Straży Pożarnej zawarte w decyzji Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej nr PR.5580.08.5.2019.TB z dnia 14 maja 2019r.

Niezależnie od powyższego, po zebraniu stosownego materiału dowodowego, PINB w Chojnicach w dniu 13 stycznia 2020r. wydał postanowienie, w trybie art.62 ust.3 ustawy, nakazujące Fundacji „PALIUM” – jako zarządcy obiektu, przeprowadzenie kontroli okresowej, o której mowa w art.62 ust.1 pkt 1 i pkt 2 ustawy. Ponadto organ zażądał dostarczenia ekspertyzy stanu technicznego dotyczącej bezpieczeństwa użytkowania w/w budynku, w szczególności w odniesieniu do przepisów ochrony pożarowej, sporządzonej przez rzeczoznawcę budowlanego i pozytywnie zaopiniowaną przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Zobowiązana powyższym nakazem, fundacja „PALIUM” w dniu 6 kwietnia 2020r. przestawiła m.in. żądaną ekspertyzę opracowaną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności architektonicznej i konstrukcyjno-budowlanej oraz posiadającą uprawnienia rzeczoznawcy budowlanego w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Opracowanie zostało zaopiniowane przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Z przedłożonego opracowania-ekspertyzy wynika że obiekt, w którym jestprowadzona działalność opiekuńczo – lecznicza z hospicjum, nie spełnia wymogów bezpiecznego użytkowania. Zawarte w opracowaniu-ekspertyzie wnioski jednoznacznie wskazują, że istnieje możliwość doprowadzenia obiektu do stanu zgodnego z obowiązującym porządkiem prawnym w zakresie bezpieczeństwa użytkowania, pod warunkiem wykonania niezbędnych, określonych robót budowlanych. Część robót budowlanych, koniecznych do uzyskania stanu zgodnego z przepisami, wymaga uzyskania na ich wykonanie stosownej decyzji o pozwoleniu na wykonanie robót budowlanych, bowiem ich zakres nie mieści się w formule obejmującej nakaz usunięcia nieprawidłowości, o której mowa w art.66 ustawy Prawo budowlane. Zwrócić należy uwagę na fakt posiadania przez Fundację „Palium” decyzji administracyjnej nr AB.7351-935/10 z dnia 24 grudnia 2010r., zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę i wykonanie określonych robót budowlanych. Decyzja ta jest w obiegu prawnym, bowiem określony w niej zakres robót budowlanych nie został jeszcze zakończony.
Dokonując własnej oceny zatwierdzonego ww. decyzją projektu rozbudowy i przebudowy istniejącego budynku byłego szpitala pulmonologicznego na potrzeby zakładu opiekuńczo-leczniczego z hospicjum to stwierdzić należy, że jest to projekt który nie uwzględniał wszystkich wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej.

W związku z powyższym Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Chojnicach stoi na stanowisku, że z uwagi na konieczność wprowadzenia daleko idących istotnych zmian, wymagających stosownych uzgodnień, w odniesieniu do zatwierdzonego projektu budowlanego niezbędnego dla realizacji przebudowy i rozbudowy, inwestor powinien wystąpić do organu administracji architektoniczno-budowlanej o zmianę decyzji nr AB.7351-935/10 z dnia 24 grudnia 2010r. Pozwoli to inwestorowi zrealizować przebudowę i rozbudowę budynku w sposób uwzględniający wymagania dotyczące ochrony
przeciwpożarowej i wymagania higieniczno-zdrowotne a w dalszej perspektywie korzystać z budynku zachowując wszelkie warunki bezpiecznego użytkowania.

Mając na uwadze charakter sprawy, pragnę przypomnieć że w przypadku zakończenia robót budowlanych, obejmujących przebudowę, nie jest wymagane pozwolenia na użytkowanie jak również nie jest wymagane zawiadomienie o zakończeniu robót budowlanych. Natomiast zakres robót obejmujących rozbudowę, z uwagi na kategorię obiektu, przed przystąpieniem do użytkowania rozbudowanej części obiektu, będzie wymagało uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Zgodnie z art.56 ust.1 i ust.1a ustawy Prawo budowlane, w przypadku gdy projektbudowlany wymagał uzgodnienia pod względem ochrony przeciwpożarowej lub wymagań higienicznych i zdrowotnych, to inwestor jest obowiązany zawiadomić, zgodnie z właściwością wynikającą z przepisów szczególnych, organy Państwowej Straży Pożarnej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej o zakończeniu budowy i zamiarze przystąpienia do jego użytkowania.

Pragnę zauważyć, że zgodnie z art.26 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t.j. Dz.U. z 2019r., poz.1499 z późn.zm.) Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, w razie stwierdzenia naruszenia przepisów przeciwpożarowych, uprawniony jest w drodze decyzji administracyjnej do wstrzymania robót (prac), zakazania używania maszyn, urządzeń lub środków transportowych oraz eksploatacji pomieszczeń, obiektów lub ich części, jeżeli stwierdzone uchybienia mogą powodować zagrożenie życia ludzi lub bezpośrednie niebezpieczeństwo powstania pożaru.

Z kolei, zgodnie z art.28 ust.1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t.j. Dz.U. z 2019r., poz.59 z późn.zm.) państwowemu inspektorowi sanitarnemu przysługuje prawo zgłoszenia sprzeciwu przeciwko uruchomieniu wybudowanego lub przebudowanego zakładu pracy lub innego obiektu budowlanego, wprowadzeniu nowych technologii lub zmian w technologii, dopuszczeniu do obrotu materiałów stosowanych w budownictwie lub innych wyrobów mogących mieć wpływ na zdrowie ludzi - jeżeli w toku wykonywanych czynności stwierdzi, że z powodu nieuwzględnienia wymagań higienicznych i zdrowotnych określonych w obowiązujących przepisach mogłoby nastąpić zagrożenie życia lub zdrowia ludzi.

Usunięcie nieprawidłowości i doprowadzenie obiektu w całości do stanu nie zagrażającego życiu i zdrowiu osobom w nim przebywającym, spowoduje że wydany ustnie zakaz użytkowania obiektu przestanie obowiązywać. O wykonaniu obowiązku należy niezwłocznie powiadomić organ nadzoru budowlanego.

Chojnice, 22.05.2020r.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl