Strona główna

Pokój dla pierwszoklasisty

Pokój dla pierwszoklasisty

2020-05-22 13:05:57  | 

Gdy dziecko idzie pierwszy raz do szkoły, każdy rodzic chce stworzyć idealne warunki. Rozpoczęcie nauki to ważne wydarzenie, które otworzy nowy etap w życiu młodego człowieka, trwający kilkanaście lat. Czas edukacji to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale również nauka pokonywania trudności, przeżywania sukcesów i porażek, nauki organizacji, nowych relacji z rówieśnikami, itp. Dlatego warto celebrować ten moment i dobrze się do niego przygotować, np. poprzez stworzenie jak najlepszych warunków do nauki w domu.


Rzadko się o tym mówi, ale przemiana pokoju dziecięcego z czasów przedszkola na pokój ucznia to naprawdę powinien być przełom. Nie da się uczyć w bawialni, rysować szlaczków i pisać liter w łóżku, czy też utrzymać porządek w książkach trzymanych w stosiku na stole. Na co dokładnie zwrócić uwagę, wyprawiając dziecko pierwszy raz do szkoły?

Trzy najważniejsze zasady w pokoju ucznia

  1. Biurko będzie centrum dowodzenia w uczniowskim pokoju. Nie może być za małe, bo dziecko musi rozłożyć na nim książki i zeszyty. Powinno być też dostosowane do wzrostu dziecka i krzesła, na którym będzie przy nim siedzieć. W sprzedaży dostępne są meble z regulacją, czyli takie, które "rosną z dzieckiem". Są one jednak droższe i naprawdę nie są niezbędne. Biurko musi też mieć taką lokalizację, żeby w trakcie nauki młody uczeń miał swobodny dostęp do światła.

  2. Krzesło powinno być wygodne, ponieważ długie siedzenie przy biurku będzie się wiązać z obciążeniem kręgosłupa i zmęczeniem. Aby wspomóc w tych trudach małego naukowca, trzeba wybrać takie krzesło, na którym będzie mógł oprzeć plecy, a najlepiej także ręce. Większość tego typu mebli ma regulację, dzięki czemu wybór nie powinien być trudny. Pamiętajmy, że krzesło powinno być też dopasowane do wysokości blatu biurka.

  3. Szafki znajdą teraz swoje nowe zastosowanie, bo mały uczeń musi mieć wydzielone odrębne miejsce na podręczniki szkolne i zeszyty. Nie będzie skutecznej nauki, jeżeli książki będą się kotłować na stole, a potrzebnego zeszytu będziemy szukać pół godziny. Dlatego warto zainwestować także w taki mebel i najlepiej ustawić go w pobliżu biurka, tak by pomoce naukowe były w zasięgu ręki dziecka. Dzięki temu w trakcie nauki nie będzie się rozpraszać, jak również szybciej spakuje się do szkoły.

A gdzie zabawa?

Nie zapominajmy, że nasz pierwszak będzie nadal potrzebował chwili beztroskiej zabawy. Może być do tego przeznaczony oddzielny kącik w pokoju, gdzie usiądzie na mięciutkim dywanie i przytuli ukochanego pluszaka. Tak jak robił to jeszcze niedawno.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl