Strona główna

Od dzisiaj (15.05) w Chojnicach wykonasz test na koronawirusa

Od dzisiaj (15.05) w Chojnicach wykonasz test na koronawirusa

2020-05-15 15:18:12  |  Agata Wiśniewska

Czwarte Centrum Diagnostyczne COVID–19 drive thru w woj. pomorskim stanęło przy Szpitalu Specjalistycznym im. J.K. Łukowicza. Dzięki współpracy pomiędzy 7. Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej, Pomorskim Urzędem Wojewódzkim i chojnickim szpitalem, każdy, kto zakwalifikuje się do badania będzie mógł bezpłatnie, bez wychodzenia z samochodu, sprawdzić czy jest zarażony koronawirusem.


Punkt pobierania wymazów, bez wychodzenia z auta, ulokowano w sąsiedztwie spalarni odpadów medycznych. Nie orientujących się w szpitalnej infrastrukturze poprowadzi oznakowanie pionowe i poziome.

Kto będzie mógł poddać się bezpłatnemu testowi? - Ten punkt ma zabezpieczyć przede wszystkim dwa powiaty chojnicki i człuchowski. Jesteśmy też otwarci na pomoc kolegom z sąsiedniego województwa. Wiemy, że sporo osób pracuje z powiatu sępoleńskiego. Jeżeli by chcieli się tutaj przebadać, jak najbardziej jest to możliwe. Jeśli ktoś będzie się kwalifikował, czy objawowo czy biorąc pod uwagę kryteria epidemiologiczne, miał gdzieś styczność, mógł mieć z chorym na koronawirusa, lub pracuje w dużym skupisku ludzi będzie zakwalifikowany. Będziemy chcieli też badać służby, które muszą pracować, muszą być bezpieczne - mówił Tomasz Augustyniak Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Etap kwalifikacji odbywa się poprzez infolinię - 58 727 05 05. Do centrum diagnostycznego przyjeżdżamy na umówioną godzinę. Na miejscu specjalnie przeszkoleni żołnierze WOT-u pobiorą od nas wymaz z gardła. Próbki trafią do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Średni czas oczekiwania na wynik to około 24 godzin. O tym czy chorujemy na koronawirusa poinformuje nas miejscowy sanepid. W Gdańsku na drive-thru wykonywanych jest średnio 80 badań dziennie. Jak to będzie wyglądało w Chojnicach pokaże liczba zgłoszeń. - W zależności od sytuacji będziemy skracać lub wydłużać czas funkcjonowania punktu pobrań. Ważne jest, że na wskazania sanepidu będziemy mogli przeprowadzać badania pewnych grup ludzi, np. dużych zakładów pracy - informował z kolei wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Dzięki takim centrom bardzo szybko możemy selekcjonować osoby, które są zarażone - mówił z kolei starosta Marek Szczepański zwracając także uwagę na inne działania podejmowane przez szpital w walce z koronawirusem, jak choćby polowa izba przyjęć. Była też mowa o karetce, jaką udało się zakupić z publicznej zbiórki, którą wsparli m.in. samorządowcy z wojewodą na czele, poseł Aleksander Mrówczyński i wielu ludzi dobrej woli. Za tak dobrą współpracę starosta serdecznie wszystkim dziękował.

Punkt drive thru w Chojnicachczynny jest od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 10 -13. Rejestrować się można od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15 oraz w weekendy od 9 do 12.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl