Strona główna

Filharmonia gra Karłowicza. Filharmonia Szczecin Online

Filharmonia gra Karłowicza. Filharmonia Szczecin Online

2020-05-04 08:26:35  |  filharmonia.szczecin.pl

Zapraszamy na kolejne spotkanie z Mieczysławem Karłowiczem. Tym razem będzie muzycznie, bo prezentujemy Państwu koncert w wykonaniu szczecińskich filharmoników, podczas którego zabrzmią największe dzieła naszego patrona.ARTYŚCI
✪ Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
✪ Konglomerat Big Band
✪ Agata Zubel - sopran
✪ Nikola Kołodziejczyk - dyrygent
✪ Rune Bergmann - dyrygent

UTWORY
♬ Mieczysław Karłowicz - Smutna opowieść
♬ Mieczysław Karłowicz - Poemat symfoniczny Stanisław i Anna Oświecimowie op. 12
♬ Mieczysław Karłowicz, Nikola Kołodziejczyk - wybór pieśni w opracowaniu na sopran, big band i orkiestrę

Taternik, fotograf, kompozytor i patron Filharmonii w Szczecinie. Mieczysław Karłowicz napisał tylko jedną symfonię i sześć poematów symfonicznych – ten skromny dorobek zapewnił mu jednak miano najwybitniejszego polskiego symfonika, a to za sprawą niezwykłej sensualności, bogactwa harmonicznego i filozoficznego kontekstu jego dzieł. Ze względu na swój nowatorski na owe czasy język muzyczny Karłowicz należy dziś do plejady najwybitniejszych polskich kompozytorów. Utwory przeszyte klimatem Młodej Polski cofają nas w czasie o ponad sto lat, kiedy nastał fin de siècle a w polskiej muzyce pojawiła się forma poematu symfonicznego.

Poemat symfoniczny „Stanisław i Anna Oświecimowie” przez wielu muzykologów uważany jest za najdoskonalsze, szczytowe osiągnięcie w twórczości kompozytora. Inspiracją do napisania utworu była miłosna historia polskiego Romea i polskiej Julii. Kompozycja ta, oraz Smutna opowieść wypełnią pierwszą część niedzielnego koncertu online. W kolejnej usłyszymy wybór Pieśni w opracowaniu na sopran, big band i orkiestrę, którego dokonał Nikola Kołodziejczyk.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie zobaczymy pod batutami dwóch znakomitych dyrygentów – dyrektora artystycznego Filharmonii Rune Bergmanna i kompozytora, aranżera, dyrygenta Nikoli Kołodziejczyka. Muzyków wesprze Konglomerat Big Band i sopranistka Agata Zubel.

#FilharmoniaSzczecinOnline #zostańwdomu #zostańzFilharmonią

© Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Telewizja Polska S. A. 2016 r.

Link do YouTube

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl