Strona główna

Leasing – najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorców

Leasing – najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorców

2020-04-27 14:47:03  | 

Leasing jest korzystną formą zakupu łączącą w sobie elementy zarówno dzierżawy, jak i kredytu. Istotnym jest jednak, że w przypadku działalności gospodarczej jest to chyba najkorzystniejsza, jeśli chodzi o podatki metoda. Wiąże się jednak z pewnymi określonymi zasadami, których nie można złamać. Najpowszechniejszy jest oczywiście leasing samochodów, ale można również pozyskać w ten sposób maszyny do zakładów pracy, linie produkcyjne, sprzęt informatyczny – jak laptopy czy serwerownie – ale i meble czy inne wyposażenie biurowe, a nawet samoloty.


Na czym polega leasing?

Leasing to sposób na szybkie uzyskanie sprzętu bez kredytu i finansowania go w całości z własnych środków. Szczególnie powszechny jest leasing auta. Polega na systematycznym opłacaniu rat leasingowych, które są znacznie korzystniejsze dla przedsiębiorcy. Korzyść ta wynika przede wszystkim z możliwości dokonywania odpisów kosztów podatkowych. Jest to bardzo istotne dla prowadzących działalność gospodarczą, wpisuje się bowiem w koszty uzyskania przychodu wszystkie wydatki związane z użytkowaniem samochodu – paliwo, przeglądy czy dodatkowe wyposażenie. Przede wszystkim jednak cała rata leasingowa ląduje w kosztach. Może być on mylony z wynajmem długoterminowym, jednak ostatecznie ma się możliwość wykupu auta za niewielkie pieniądze.

Kredyt czy leasing?

W przypadku kredytu spłacamy ratę główną i tylko odsetki możemy, mówiąc potocznie, zaliczyć do kosztów. Natomiast, jeśli chodzi o leasing, cały koszt inwestycji w tej formie ląduje w kosztach uzyskania przychodu. Z reguły zatem rata kredytu jest mniej opłacalna od raty leasingowej. Wygoda tej formy polega również na tym, że w taki sposób możemy łatwo rozbudować flotę pojazdów w firmie. Należy jednak pamiętać o nowelizacji przepisów, która pozwala w całości wpuścić w koszty raty pojazdów o wartości do 150 tysięcy złotych. To ograniczenie dotyczy przede wszystkim samochodów rolniczych i dostawczych, a także osobowych klasy premium. Po spłacie ostatniej raty leasingowej sprzęt nie od razu przechodzi w ręce leasingobiorcy. Zwykle może on wykupić go za symboliczną kwotę lub – jeśli w działalności bardziej mu się to opłaca – rozpocząć proces od nowa, z nowymi samochodami. Warto skontaktować się z wykwalifikowanym doradcą finansowym, który nie tylko przeanalizuje nasze możliwości, ale i dobierze najkorzystniejszą ofertę dla prowadzonej przez nas działalności i przebrnie przez gąszcz niezbędnej dokumentacji.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl