Strona główna

Pożyczki bez BIK – co to oznacza?

Pożyczki bez BIK – co to oznacza?

2020-04-01 13:14:51  | 

Osoby zadłużone mogą mieć kłopot z uzyskaniem pożyczki w banku. Dobrą alternatywą są dla nich pożyczki bez BIK oferowane przez firmy pożyczkowe. To często jedyna szansa, aby otrzymać potrzebne środki. Czym są pożyczki bez BIK? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze oferty? Rozwiewamy wątpliwości klientów zainteresowanych tym produktem.


Czym jest i jak działa BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, jest jednym z biur informacji gospodarczej działających w Polsce. Jego zadaniem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych. W bazie tej gromadzone są informacje zarówno pozytywne, jak i negatywne. Pożyczkobiorcy, którzy dotychczas skrupulatnie wywiązywali się ze swoich zobowiązań, nie powinni zatem obawiać się weryfikacji w BIK. Przeciwnie, może im to pomóc w uzyskaniu pożyczki.

Dzięki zapytaniom kierowanym do BIK instytucje finansowe mogą sprawdzać, czy klient jest finansowo wiarygodny. Dodatkowo mają one dostęp do scoringu (czyli metody punktowej), za pomocą którego dokonuje się oceny ryzyka kredytowego. Nie wszyscy pożyczkodawcy przy rozpatrywaniu wniosków kredytowych kierują się wyłącznie scoringiem z BIK – wielu tworzy także własne systemy oceny klientów.

Jak działają pożyczki bez BIK?

Pożyczki bez BIK to pożyczki, w przypadku których firma pożyczkowa nie sprawdza wiarygodności klienta w bazie BIK. Nie jest to produkt powszechny – nie oferuje go każda firma, ale wyłącznie niektórzy pożyczkodawcy. Z drugiej strony znalezienie pożyczki bez BIK nie jest też zadaniem szczególnie trudnym – wystarczy skorzystać z porównywarki pożyczek pozabankowych.

Z uwagi na ryzyko, jakie ponosi firma pożyczająca klientowi środki, pożyczki bez BIK są dostępne wyłącznie jako pożyczki krótkoterminowe (chwilówki). Pożyczkobiorcy muszą spodziewać się również dodatkowych ograniczeń, np. w kwestii maksymalnej wysokości pożyczki. Mimo wdrożonych systemów zarządzania ryzykiem firmy pożyczkowe nie wymagają jednak od klientów zabezpieczeń, jak ma to miejsce w przypadku produktów oferowanych przez banki.

Dla kogo jest pożyczka bez BIK?

Jak łatwo się domyślić, pożyczki bez BIK to produkty dedykowane klientom, którzy w przeszłości nie zawsze regulowali swoje zobowiązania na czas. O przyznanie tego typu produktu najczęściej starają się osoby z negatywną historia kredytową lub wynagrodzeniem zajętym przez komornika. Dzięki temu, że firma pożyczkowa nie sprawdza BIK, ta grupa klientów ma szansę otrzymać potrzebne im środki finansowe.

W przypadku pożyczek bez BIK firmy pożyczkowe nie sprawdzają jedynie bazy BIK – większość w dalszym ciągu weryfikuje dane klienta w innych bazach, np. KRD czy ERIF BIG. Jest to jedno z niewielu zabezpieczeń stosowanych przez firmy pożyczkowe – chcą one w ten sposób uchronić się przed współpracą z nieuczciwymi klientami, którzy nie byliby w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania w zadeklarowanym terminie.

Pożyczka bez BIK – jak się o nią starać?

Osoby zadłużone nie muszą poszukiwać pożyczek bez BIK na stronach poszczególnych firm pożyczkowych – mogą skorzystać ze strony https://kredyt-dla-zadluzonych.pl, na której znaleźć można m.in. pożyczki bez baz. Użycie porównywarki jest niezwykle wygodne, gdyż pozwala na szybkie zapoznanie się z ofertami poszczególnych pożyczkodawców. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając pożyczkę bez BIK?

Formalności związane z otrzymaniem pożyczki bez BIK są podobne jak w przypadku standardowej pożyczki krótkoterminowej – konieczne jest złożenie wniosku. Aby został on rozpatrzony pozytywnie, klient powinien upewnić się, że spełnia wymagania formalne stawiane przez pożyczkodawcę. Dotyczą one przede wszystkim:

Czy warto „czyścić BIK” przed zaciągnięciem pożyczki?

Dobra historia kredytowa ułatwia zaciągnięcie zobowiązania. Czy warto zatem „wyczyścić BIK” i złożyć wniosek o standardową pożyczkę? „Czyszczenie BIK” to usługa oferowana przez wiele działających na rynku firm. Niestety, mimo zapewnień, takie firmy nie mają możliwości usunięcia negatywnych wpisów – jedynie instytucja, która przekazała do BIK informację o kliencie ma prawo ją zmodyfikować.

Zamiast usuwać dane z BIK, warto znaleźć dobrą pożyczkę bez BIK i upewnić się, że zostanie ona udzielona na atrakcyjnych warunkach.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl