Strona główna

Inscenizacja i piknik militarny

Inscenizacja i piknik militarny

2020-02-01 17:35:23  |  Krzysztof Różycki

Inscenizacja wkroczenia wojsk wielkopolskich do Chojnic,  a także piknik militarny, to kolejne punkty obchodów setnej rocznicy powrotu Chojnic do Ojczyzny.

31 stycznia 1920 roku  płk. Stanisław Wrzaliński wkroczył do Chojnic na czele 59 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Wojsko polskie witane entuzjastycznie przez chojniczan przekazało władzę nad samorządem w ręce pierwszego burmistrza Chojnic w II RP- Alojzego Sobierajczyka. Tym samym, po 148 latach niewoli pruskiej, Chojnice powróciło na łono Ojczyzny.

Do wydarzeń sprzed stu lat nawiązywał piknik militarny, który odbył się w sobotę (1.02) na chojnickim Starym Rynku. W wydarzeniu uczestniczyli rekonstruktorzy historyczni z Ochotniczej Kampanii  Wielkopolskiej i Stowarzyszenia Miłośników Historii Huzar. Wśród atrakcji przygotowanych  dla chojniczan znalazły się: prezentacja czołg Renault FT- 17, francuski czołg lekki z okresu I wojny światowej, używany przez wiele państw także podczas II wojny światowej. Egzemplarz prezentowany w Chojnicach ma za sobą udział w filmie Jerzego Hoffmana ” 1920 Bitwa Warszawska”.

Innymi eksponatami były  niemiecki samochód pancerny Erhard EV4, pojazd zdobyty w 1919 roku przez oddział powstańców wielkopolskich na szosie Chodzież – Oborniki. Na służbie Wielkopolan otrzymał imię  Kazimierz Grudzielski. Pojawił się także dość nietypowy egzemplarz broni jakim był miotacz min Minenwerfer na lawecie jednoosiowej. Nie zabrakło także wojskowej grochówki przygotowanej na kuchni polowej z czasów I Wojny Światowej.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl