Strona główna

Ukazał się 30. numer „Kwartalnika Chojnickiego”

Ukazał się 30. numer „Kwartalnika Chojnickiego”

2020-01-30 20:53:51  |  MBP

W środę 29 stycznia 2020 roku w Czytelni odbyła się prezentacja najnowszego numeru „Kwartalnika Chojnickiego”, wydawanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z artykułami i posłuchać wypowiedzi autorów tekstów, a także opisywanych osób.


Promocję prowadziła sekretarz redakcji „Kwartalnika Chojnickiego”, bibliotekarka Anna Maria Zdrenka wraz z członkiem kolegium redakcyjnego Jackiem Klajną i przedstawicielem Rady Programowej pisma Janem Zielińskim. Z powodów zdrowotnych na spotkaniu nieobecni byli dyrektor MBP Anna Lipińska i redaktor naczelny Kazimierz Jaruszewski. Jak poinformowała prowadząca, głównym tematem 30. numeru jest rzemiosło w Chojnicach i w dziale tym można przeczytać cztery artykuły. Emilia Kalitta opisała historię Zakładu Szklarskiego Pestka, który po swoim ojcu i dziadku prowadzi od lat Krzysztof Pestka. Jacek Klajna w tekście „Pięć pokoleń rzemieślników” przybliżył znaną w Chojnicach rodzinę Szyców, która prowadzi działalność ślusarsko-mechaniczną. Anna Maria Zdrenka napisała o pracowni kapeluszniczej modystki Ireny Rekowskiej. Zamieszczony został także artykuł historyczny Andrzeja Lorbieckiego o trzech chojnickich browarach.

Jacek Klajna podsumowując zawartość działu, podkreślił, że temat chojnickiego rzemiosła jest obszerny, a zaprezentowane teksty są tylko wybranym wycinkiem. Mają one być zachętą dla innych autorów do zgłębiania tego interesującego zagadnienia. Być może kolegium redakcyjne „Kwartalnika” za jakiś czas także powróci do tego tematu.

Drugi dział Kronika chojnicka jest tym razem obszerny i zawiera aż 14 artykułów dotyczących wydarzeń kulturalnych i społecznych w naszym mieście w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Można w nich przeczytać m.in. o spotkaniach autorskich, które odbywały się w bibliotece, o projekcie fotograficznym „Ważni dla Chojnic”, o jubileuszach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Chojnickiego Studia Rapsodycznego, o inicjatywie muzycznej Stowarzyszenia Przyjaciół Siódemki, o Dniach Kultury Kaszubsko-Pomorskiej i o otwartej przed świętami jadłodzielni. W tym numerze Hanna Jednoralska opisała swoją wyprawę do Indii, Nepalu i na Sri Lankę. Można także przeczytać tekst Przemysława Woźniaka o Chórze „Lutnia”, który świętował w ubiegłym roku 100 lat działalności. Na trzy pytania odpowiadał historyk Paweł Piotr Mynarczyk, a dotyczyły one tematów związanych ze stuleciem powrotu Chojnic do ojczyzny.

Jak poinformowała sekretarz redakcji, z uwagi na obszerną kronikę w tym numerze wyjątkowo nie ma działu Chojnice i okolice. W dziale o osiedlach można natomiast przeczytać o przedświątecznych spotkaniach dla mieszkańców osiedla nr 3 Słoneczne-Leśne, o czym napisał przewodniczący osiedla Albin Orlikowski. Z kolei w dziale poświęconym historii miasta ukazał się tekst przybliżający sylwetkę ks. Kaspra Niesieckiego, autora wydanego w XVIII wieku herbarza „Korona polska…”. Bohaterką rubryki Oficyna artystyczna jest dekoratorka i florystka Ewa Boczko.

Po zaprezentowaniu zawartości numeru był czas na rozmowę o tekstach. Głos zabrały m.in. modystka Irena Rekowska, dekoratorka Ewa Boczko i Hanna Jednoralska, która zachęcała do podróżowania i realizowania swoich marzeń. Autor tekstów o browarach Andrzej Lorbiecki przyznał, że w tekstach źródłowych i dokumentach trudno znaleźć informacje na ten temat. Fotografka Anna Zajkowska mówiła o tym jak przebiegały prace nad jej projektem i zaprosiła do oglądania wystawy „Ważni dla Chojnic”, która teraz ponownie eksponowana jest na Starym Rynku. Emilia Kalitta podkreśliła wagę działalności chojnickiego TPD, a Przemysław Woźniak mówił o Chórze „Lutnia”, który prowadzi od 14 lat. Obecni na promocji poznali także debiutującą w „Kwartalniku Chojnickim” Marię Czaplewską, która jest autorką artykułu o październikowych Dniach Kultury Kaszubsko-Pomorskiej.

„Kwartalnik Chojnicki” jest teraz dostępny w poszczególnych działach MBP dla wszystkich interesujących się tematami lokalnymi i wydarzeniami kulturalnymi.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl