Strona główna

Na wieży kościoła gimnazjalnego zamieszkały pszczoły

Na wieży kościoła gimnazjalnego zamieszkały pszczoły

2020-01-28 12:58:38  |  Agata Wiśniewska

Nie są to bynajmniej dzicy lokatorzy, a cała rodzina pszczół sprowadzona przez pszczelarzy. - Ruszamy z programem miejskie pszczoły - wyjaśnia wicestarosta Mariusz Paluch, który odpowiedział na prośbę chojnickiego Towarzystwa Pszczelniczego, aby wzorem innych miast wprowadzić te pożyteczne owady na miejskie tereny.


Anna Klaman z Gazety Pomorskiej miała lekkie obawy czy wchodzić na górę.


Na wieży kościoła gimnazjalnego znajdują się dwa ule, ale póki co tylko jeden z lokatorami. - To nieagresywny gatunek pszczół miododajnych, tzw. pszczoła kraińska - zdradza Robert Patela sekretarz chojnickiego Towarzystwa Pszczelniczego. Na razie owady skupione są na wzajemnym ogrzewaniu się, późną wiosną "ruszą" w miasto. Z wyczekiwaną, nie tylko przez pszczoły, porą roku na kościelnej wieży zapełni się także drugi ul. Opiekę nad owadami będzie sprawował jeden z pszczelarzy.

Poprzez program Miejskie pszczoły bartnicy z naszego regionu chcą popularyzować pszczelarstwo, ale i uwrażliwić społeczeństwo na problem trucia owadów zapylających. Chodzi też o podkreślenie ich znaczenia  w ekosystemie. Niestety to przede wszystkim działanie człowieka, choćby  stosowanie przez niego pestycydów czy nagminne wykaszanie terenów zielonych, sprawia, że owadom zapylającym drastycznie kurczą się źródła pożywienia. A przecież nasza egzystencja jest uzależniona od działania tych małych stworzeń.

Korzystne warunki dla funkcjonowania tych owadów, może stworzyć każdy z nas i nie trzeba do tego posiadać ogródka. Wystarczą donice z kwiatami albo ziołami na balkonie czy parapecie. Cenną inicjatywą jest też stawiania domków dla owadów zapylających.

Miejskie pszczoły trafiły na wieżę kościelną dzięki pomocy wicestarosty Mariusza Palucha. Powiat też przekazał środki na adaptację pomieszczenia.  - Dziękujemy wszystkim za pomoc, szczególnie księdzu dziekanowi Jackowi Dawidowskiemu, który nas przygarnął - mówią pszczelarze.
Robert Patela demonstrował pierwszy miejski ul w Chojnicach.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl