Strona główna

Chcą kupić od miasta nieruchomości, a potem się rozbudować

Chcą kupić od miasta nieruchomości, a potem się rozbudować

2019-12-13 14:53:17  |  Agata Wiśniewska

Wspólnota Szkół Katolickich dzierżawi bezpłatnie od miasta nieruchomość przy pl. Niepodległości, gdzie prowadzi szkołę podstawową i przedszkole, a także salę gimnastyczną przy ul. Grunwaldzkiej. Z inicjatywy Kurii rozpoczęły się rozmowy na temat sprzedaży obiektów, bo w planach remont i rozbudowa przedszkola.Burmistrz Arseniusz Finster spotkał się już z biskupem Ryszardem Kasyną. Obie strony są zgodne, zarówno samorząd jak i Kuria, chcą uporządkowania stanu prawnego nieruchomości. Obecnie wygląda to tak, że zajęcia przy pl. Niepodległości, gdzie funkcjonuje przedszkole i pierwsze klasy szkoły podstawowej Wspólnoty Szkół Katolickich, odbywają się w obiekcie użyczonym bezpłatnie przez miasto. Taka sama sytuacja jest z konwiktem przy ul. Grunwaldzkiej. W sąsiedztwie sali gimnastycznej znajdują się obiekty należące do Kurii, gdzie uczy się młodzież licealna i dzieci ze starszych klas szkół podstawowych.

- Nie mamy możliwości, żeby przekazać te nieruchomości w formie bezpłatnej. Jak znam radę miejską podejmie decyzję o sprzedaży nieruchomości, być może biorąc pod uwagę aspekt, że jest to edukacja będzie bonifikata. Natomiast nie możemy brać pod uwagę, że to jest Kościół – mówi burmistrz Arseniusz Finster. Cenę określi operat szacunkowy, który ma być gotowy w połowie stycznia. - Na pewno weźmiemy pod uwagę nakłady, które przez te wszystkie lata szkoła poniosła. 15 lat temu przekazaliśmy obiekt w stanie dosyć ciężkim. Oni ten obiekt modernizowali - dodaje włodarz.

Po wykonaniu operatu temat podejmą radni na komisjach edukacji i budżetu. - Określą warunki nabycia tych nieruchomości przez szkołę katolicką – mówi włodarz. Przed kilkoma laty miasto zbyło diecezji działkę przy ul. Grunwaldzkiej, aby WSK mogła się rozbudować. Sprzedaż odbyła się z 95-procentową bonifikatą. Tym razem placówka zamierza polepszyć warunki najmłodszym wychowankom. - Chcemy wyremontować przedszkole i je rozbudować – przyznaje Marianna Ziarno dyrektor WSK. Do przedszkola prowadzonego przez "katolik" uczęszcza około 140 dzieci. Inwestycję ma przeprowadzić Kuria ze środków pozyskanych z kredytu. Rzecz w tym, że chce inwestować w swoje obiekty.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl