Strona główna

Trwają prace nad budżetem obywatelskim Chojnic

Trwają prace nad budżetem obywatelskim Chojnic

2019-11-28 09:08:09  |  oprac. i fot. (aw)

Za pół roku ruszy głosowanie propozycji do budżetu obywatelskiego na 2021 rok. Wczoraj (27.11) w ratuszu rozmawiano o platformie elektronicznej do jego obsługi a także danych, które od mieszkańców można zarządzać, chcąc wyeliminować podwójne głosowanie.


Na zdjęciu urzędnicy z chojnickiego ratusza biorący udział we wczorajszym spotkaniu. Od lewej Andrzej Malinowski, Monika Masłowska - Szudrowicz, Andrzej Ciemiński i Irmina Szyca.


Na budżet obywatelski 2021 Urząd Miejski w Chojnicach zamierza przeznaczyć 1 mln zł. Propozycje zadań do realizacji wraz z listą poparcia co najmniej 30 osób będzie mógł zgłosić każdy mieszkaniec Chojnic za pośrednictwem platformy internetowej bądź w formie pisemnej w Urzędzie Miejskim w Chojnicach (najprawdopodobniej do marca 2020). Zgłoszenie powinno zawierać m.in. opis proponowanego zadania, informacje dotyczące lokalizacji oraz szacunkowy kosztorys. Budżet będzie miał charakter ogólnomiejski, a zgłaszane projekty będą mogły dotyczyć wszystkich spraw, które należą do zadań własnych gminy. Ich wartość nie będzie mogła przekroczyć 1 mln zł. Zrezygnowano natomiast z wartości minimalnej projektu (wcześniej proponowano, aby było to 150 tys. zł).  - W ten sposób chcemy dać szansę mniejszym projektom. Jest to też ukłon w stronę mniejszych samorządów osiedlowych - mówi Adam Kopczyński zastępca burmistrza. Po wprowadzeniu budżetu obywatelskiego portfele samorządów osiedlowych odchudzą się o tzw. środki twarde (na inwestycje). Pozostaną w nich środki miękkie na organizację różnego rodzaju imprez.



Na projekty w ramach budżetu obywatelskiego będzie można głosować za pośrednictwem platformy internetowej bądź tradycyjnie w jednym z czternastu punktów (m.in. w ratuszu, parku wodnym, bibliotece czy szkołach). Głosować będą mogli wszyscy mieszkańcy bez względu na wiek. - Głosowanie ruszy najprawdopodobniej w maju lub czerwcu przyszłego roku. W roku 2021 będziemy realizować zwycięskie projekty - informuje włodarz Chojnic.

Podczas środowego (27.11) spotkania zespołu roboczego ustalono, że oddający głos, czy to w formie papierowej czy elektronicznej będzie musiał podać imię i nazwisko, adres a także 5 ostatnich cyfr PESEL. Ostatnia z wymienionych danych pomoże wyeliminować osoby, które chciałyby oddać więcej głosów. Do ustalenia jest jeszcze kwestia, ile razy będzie można użyć jeden aparat telefoniczny, w celu otrzymania kodu przy elektronicznym głosowaniu.

Do końca roku ma powstać logo chojnickiego budżetu obywatelskiego. Natomiast od stycznia rozpocznie się akcja informacyjno-edukacyjna, tak aby każdy mieszkaniec wiedział w jaki sposób będą rozdysponowane środki i żeby zgłoszonych zostało jak najwięcej i jak najlepszych jakościowo projektów.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl