Strona główna

80 milionów ‘zakopanych’ w ziemi

80 milionów ‘zakopanych’ w ziemi

2019-11-26 16:06:10  |  Agata Wiśniewska

Poza zbiornikami retencyjnymi i nowymi nawierzchniami ulic wielomilionowych inwestycji, poczynionych na terenie miasta w ramach poprawy gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi, nie będzie widać. Za to dzięki nim, w dużej mierze, do historii ma przejść obraz zalanych po deszczu ulic.

Na Osiedlu Asnyka powstaje zbironik retencyjny o pojemności 20 tys. m3.

W poniedziałek (25.11) dyrektor wydziału budowlano - inwestycyjnego Jacek Domozych i projektant Jan Burglin zdali relację z wykonanych do tej pory prac w ramach zadania „Poprawa gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi na ternie MOF Chojnice – Człuchów”. Zrobili to w terenie. Pierwszy przystanek był na Igłach, gdzie za oczyszczalnią ścieków można zobaczyć przebudowaną Strugę Jarcewską wraz bystrotokiem, który wyhamowuje zbyt dużą prędkość cieku. - Od tego miejsca do ul. Zielonej przebudowano około 2,5 km Strugi. Nowe koryto zostało powiększone i przystosowane  do dzisiejszych przepływów i tych spodziewanych w najbliższych latach –  informował urzędnik.

W obrębie ul. Zielonej trwa budowa odcinka kolektora Zielona – Urząd Skarbowy wraz z odcinkami do ul. Strzeleckiej (wykonany) i Pietruszkowej.  -  Po tej inwestycji nie powinniśmy już mieć tych zalewań ul. Strzeleckiej – mówił Jacek Domozych. Zakres prac obejmie także rozbiórkę przepustu na ul. Zielonej. Konstrukcję mocno naruszyła nawałnica. Ten etap będzie wymagał całkowitego wyłączenia z ruchu wspomnianej arterii. - Planujemy, że będzie to na okres 2 tygodni w okolicach maja przyszłego roku.

- Do Fosy Miejskiej dochodzi woda kryształ, natomiast przy fosie spotykają się kolektory ze starego miasta.  Gdybyśmy tam poprawili jakość wód, to pstrągi moglibyśmy wpuścić do Strugi – dodał dyrektor wydziału BI.

Na zdjęciu Jacek Domozych urzędnik odpowiedzialny za miejskie inwestycje.

Na Osiedlu Asnyka końca dobiegają prace przy dużym zbiorniku retencyjnym zachodnim położonym przy ul. Szymborskiej. Zbiornik ma 20 tys. m3 pojemności. Pięć razy mniejszy powstał przy ul. Człuchowskiej, kolejny pobudowany zostanie przy al. Matki Bożej Fatimskiej. Największy – 60 tys. m 3 pojemności - powstanie przy ul. Sobierajczyka. - Układ tych zbiorników jest tak przygotowany, że w przyszłości może być sterowany automatycznie. Również zbiorniki w parku będę uzupełnione o zastawki, które będą pracowały już w automatyce – informował Jan Burglin.
Monitoringiem deszczówki w mieście zajmuje się wydział komunalny ratusza, który zleca wykonawcy regulację przepływów w zbiornikach. - Docelowo myślimy, żeby zajął się tym jakiś podmiot – zdradza Jacek Domozych.

Jeśli chodzi o prace w toku, te są m.in. na: Osiedlu Kolejarz, wzdłuż ul. Sępoleńskiej, ul. Kwiatowej i Pokoju Toruńskiego, ul. Prochowej, ul. Towarowej.

Do końca bieżącego roku lub w I kwartale 2020 rozpoczną się prace na ulicach: Subisława, Goedtkego, Brzozowej, Angowickiej, Grunwaldzkiej.

Całkowita wartość projektu realizowanego do 2022 roku opiewa na 80 mln zł, całkowita wartość podpisanych umów na roboty budowlane to około 75 mln zł.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl